خانه > اخبار > مصوبه جدید برای رفع تعهد ارزی ابلاغ شد

مصوبه جدید برای رفع تعهد ارزی ابلاغ شد

مصوبه جدید کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد که طبق آن صادرکنندگان می‌توانند تا پایان تیر با تعهد محضری، به روش واردات در مقابل صادرات رفع تعهد ارزی کنند.

به نقل از خبرگزاری مهر، مصوبه نهمین کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد که بر اساس آن صادرکنندگان می‌توانند تا پایان تیر با تعهد محضری، به روش واردات در مقابل صادرات رفع تعهد ارزی کنند.

در این ابلاغیه آمده است: تصمیمات نهمین جلسه کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات موضوع نامه شماره ۲/۷۷۷۴۳ مورخ ۱۴۰۲/۴/۵ معاون محترم ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی (ایران به شرح زیر ابلاغ می‌گردد.

۱. در خصوص مهلت رفع محدودیت تجاری برای صادرکنندگان دارای تعهدات ارزی حاصل از صادرات کالاهای مشمول استثنائات مقرر گردید:

«با توجه به پایان مهلت رفع محدودیت مقرر در بند (۵) مصوبات اولین جلسه کارگروه بازگشت ارز برای کالاهای عودتی تست نمایشگاهی و…. بانک مرکزی امکان قرار دادن سرویسی در اختیار سامانه جامع تجارت را بررسی کند که با استفاده از آن سامانه جامع تجارت برای ثبت کوتاژهای موضوع استثنائات بازگشت ارز حاصل از صادرات دسترسی در اختیار سازمان توسعه تجارت ایران قرار دهد. همچنین مهلت مقرر در بند مذکور تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲ تمدید می‌شود.»

۲. در خصوص رفع محدودیت از کارت بازرگانی صادر کنندگان دارای تعهدات ارزی سال ۱۴۰۱ که ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات آنان کمتر از ۶۰ درصد است، مقرر گردید:

«محدودیت کارتهای بازرگانی صادر کنندگان غیر سال اولی (سال اول تا سقف ۵۰۰ هزار یورو) دارای تعهد حاصل از صادرات سال ۱۴۰۱ با ایفای تعهدات ارزی کمتر از ۶۰ درصد به منظور ایفای این تعهدات با استفاده از روش واردات در مقابل صادرات، خود منوط به ارائه تعهد محضری مبنی بر عدم صادرات تا ایفای کامل تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۴۰۱ تا ۲ ماه از تاریخ ابلاغ رفع گردد در صورت وقوع صادرات در این بازه مراتب به کمیته پایش سو رفتار تجاری منعکس خواهد شد.»

خواهشمند است دستور فرمائید ضمن اطلاع رسانی به ذینفعان در راستای اجرای بند، دوم نسبت به دریافت و بررسی درخواست متقاضیان بر اساس شرایط مندرج در مصوبه و همچنین تعهدنامه محضری با متن پیوست به منظور ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۴۰۱ و ارسال آن به این سازمان اقدام گردد. بدیهی است با توجه به مفاد بند مذکور، امکان رفع محدودیت از کارتهای بازرگانی صادر کنندگان سال اولی (۱۴۰۱) که علاوه بر اقدام به صادرات بیش از سقف تعیین شده در قانون موضوع تبصره ۴ بخش دوم از ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات اصلاحیه مورخ (۱۴۰۱/۱۲/۲۸ نسبت به ایفای تعهدات ارزی مترتب بر آن اقدام ننموده‌اند، وجود نخواهد داشت.

مصوبه جدید برای رفع تعهد ارزی ابلاغ شد

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

استانداردسازی بین‌المللی معادن برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی

 رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: استانداردسازی جهانی در حوزه معادن، سرمایه‌گذاران ...