خانه > اخبار > معادن باید ایمن شوند/ لزوم کاهش هزینه های حوادث ناشی از کار

معادن باید ایمن شوند/ لزوم کاهش هزینه های حوادث ناشی از کار

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه توجه به ایمنی معادن یک ضرورت است نه یک انتخاب، گفت: تفاهم نامه سه جانبه ارتقای ایمنی معادن کشور برای کاهش هزینه‌های حوادث ناشی از کار امضا شد.

 به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، امیر خرمی شاد در مراسم امضای تفاهم نامه سه جانبه ارتقای ایمنی معادن کشور، اظهار داشت: این تفاهم نامه در راستای برنامه‌های ایمیدرو، استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود و اقدام مشترک برای توسعه فرهنگی و ارتقای سطح ایمنی کار در معادن کشور از طریق همکاری‌های فرابخشی برای حفظ سلامت شغلی سرمایه‌های ارزشمند انسانی و کاهش هزینه‌های حوادث ناشی از کار به امضا رسید.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو افزود: بی تردید مهمترین دلیل پرداختن به موضوع ایمنی که ارتباط مستقیم با صیانت از نیروی کار دارد، تولید و برنامه‌های توسعه‌ای در بخش معدن است.

به گفته وی، رشد عملیات معدنکاری و تولید می‌تواند چالش‌های در حوزه ایمنی معادن به همراه داشته باشد از این رو لازم است با ساماندهی مناسب و ارتقای هم افزایی بین نهادهای حاکمیتی در جهت بهبود این بخش اقدام کرد.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه توجه به ایمنی معادن یک ضرورت است نه یک انتخاب، اظهار کرد: از جمله اهداف و مأموریت‌های اساسی ایمیدرو، توجه ویژه به تأمین، حفظ و ارتقای سلامت نیروی کار، جلوگیری از رخداد حوادث شدید، رسیدن به چشم انداز هدف رخداد صفر منجر به فوت و صیانت از منابع زیست محیطی خدادادی است.

ممیزی، مصداق نظارت مؤثر

خرمی شاد، اجرای برنامه ممیزی عملکرد سالیانه HSE را مصداق نظارت مؤثر سازمان در اجرای برنامه‌های این حوزه عنوان کرد و گفت: الگوی اجرای برنامه ممیزی عملکرد HSE که امسال نیز هفتمین دوره این برنامه در ۵۲ واحد تحت پوشش سازمان در حال اجراست، در سطح کشور و بالاخص در حوزه معدن و صنایع معدنی الگویی منحصر به فرد است.

وی ادامه داد: از مشکلات مهم این حوزه می‌توان به فعالیت‌های پیمانکاری علی‌الخصوص پیمانکاران فرعی اشاره کرد.

همکاری‌های علمی _ پژوهشی

خرمی شاد عنوان کرد: ایمیدرو به منظور رفع مشکلات و بهبود نقاط قابل بهبود شناسایی شده، همکاری‌های دوجانبه را با محیط‌های علمی –پژوهشی و استارت آپی آغاز کرده است. همچنین بررسی طرح واکنش در شرایط اضطراری، توانمند سازی مدیران در حوزه HSE، انتشار گازهای گلخانه‌ای، ممیزی آب، مدیریت پسماند واحدهای تابعه با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی را در دست اجرا دارد.

محتشمی پور نیز در این مراسم عنوان کرد: ایمنی کارگران در معادن دغدغه وزارت صمت بوده و هست، امیدوارم این همکاری به رفع نواقص این حوزه کمک کند.

وی افزود: ارتقای زیرساخت‌های ایمنی معادن، تنظیم مقررات لازم، استفاده از گزارش‌های کارشناسی وزارت کار و جلوگیری از تضییع حقوق کارگران معادن باید مورد توجه قرار گیرد.

رعیتی فرد نیز گفت: طی سال ۱۴۰۱ تنها ۲ درصد از حوادث ناشی از کار متعلق به حوزه معدن بوده است. اما این میزان نیز نیاز به همکاری برای کاهش حوادث دارد چرا که کاهش حوادث معادن یک مزیت است. وی ضمن تاکید بر اهمیت آموزش کارگران همزمان با بازرسی معادن گفت: کمک به ایجاد استانداردهای لازم و انجام بازدیدهای دوره‌ای می‌تواند مؤثر واقع شود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

واگذاری سهام تودلی‌ ایران خودرو کلید خورد

مدیر عامل ایران خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس اعلام کرد که موضوع واگذاری سهام ...