خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > معافیت بخش خصوصی از پرداخت تعرفه‌ گمرکی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس

معافیت بخش خصوصی از پرداخت تعرفه‌ گمرکی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس

 

فاطمه معتمدی: قائم مقام منطقه ویژه اقتصادی سرخس با بیان اینکه فراهم آوردن بستری مناسب برای صادرات و واردات کالا به دیگر کشورها از جمله اهداف این منطقه ویژه است، اظهار داشت: تلاش می‌شود، از این بستر برای ارتباط کشورهای مجاور در شمال ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس فراهم شود.

کمیلی‌پور در جریان بازدید جمعی از مدیران مؤسسه فرهنگی قدس از این منطقه با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده از سوی منطقه ویژه اقتصادی سرخس برای بحث صادرات و واردات افزود: از جمله می‌توان به ریل‌های موجود در راستای بارگیری و تخلیه بار از قطار اشاره کرد که از مزیت قابل توجهی برخوردار است، به طوری‌که  نیازی به تعویض بوژی (نوعی سامانه ترمز واگن باری) نیست و از این طریق سرعت حمل کالا از افزایش چشمگیری برخوردار شده است.

وی با بیان اینکه بیشتر مراودات تجاری در این منطقه به صورت ترانسفر شیپمنت (بیمه باربری) انجام می‌شود، اضافه کرد: وجود انبارهای گوناگون سردخانه و «زون»های گوناگون از جمله زون شیمیایی، صنایع غذایی و خودروسازی از دیگر بسترهای ایجاد شده  در منطقه ویژه اقتصادی سرخس است.

وی از راه اندازی یک واحد مینی پالایشگاه در این منطقه در سال گذشته خبر داد و گفت: در این واحد تولیدی میعانات گازی از پالایشگاه گاز خانگیران دریافت و به نفتا، گازوئیل و بنزین پایه تبدیل می‌شود.

 مزیت نپرداختن تعرفه گمرکی

کمیلی‌پور، یکی دیگر از مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی سرخس را نپرداختن تعرفه گمرکی اعلام کرد و یادآور شد: در بحث صادرات و واردات، بخش خصوصی این تعرفه را پرداخت نمی‌کند، ضمن اینکه چنانچه تولیدکننده‌ای فقط ماده اولیه را ارایه و محصولی تولید نکند، بازهم می‌تواند از قبال فروش ماده اولیه با توجه به نپرداختن تعرفه گمرکی به سود برسد.

وی با بیان اینکه از ۲۰ شرکت تولیدی در این منطقه هشت شرکت در مرحله بهره برداری قرار دارد، اذعان داشت: فرودگاه از دیگر امکانات منطقه است که فعال می‌باشد.

 صادرات ۳۴ هزار تنی

مدیر بازرگانی منطقه ویژه سرخس نیز با اشاره به صادرات مجدد و قطعی در این منطقه تصریح کرد: در هشت ماهه امسال میزان صادرات مجدد از منطقه ویژه اقتصادی سرخس ۲۵ هزار تن و ۹ هزار و ۷۱۸ تن نیز صادرات قطعی بوده است.

همچنین ببینید

جای خالی مدل مدیریت هاشمی در عرصه اقتصاد ایران

مسعود نیلی معتقد است در شرایط کنونی اقتصاد ایران، نیاز به سیاست‌مدارانی که سرمایه سیاسی ...