خانه > اخبار > معاون سازمان ملی استاندارد: خودروهای فاقد استانداردهای ۸۵گانه از چرخه تولید خارج می‌شوند

معاون سازمان ملی استاندارد: خودروهای فاقد استانداردهای ۸۵گانه از چرخه تولید خارج می‌شوند

معاون ارزیابی انطباق کالا و نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد گفت: مقرر شده تا شهریور ۱۴۰۳ هر خودرویی که نتواند استاندارد ۸۵ گانه را رعایت کند از گردونه تولید خارج شود.

به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان ملی استاندارد ایران، «محمد رضا درگاهی» در گفت‌وگویی در خصوص کیفیت خودروهای تولید داخل اظهار داشت: تولیدکننده مسوول کیفیت خودرو است و خودروسازان موظف هستند کیفیت را در خودروی تولیدی رعایت کنند.

وی با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد وظیفه نظارت بر وزارت صمت را بر عهده دارد، ادامه‌داد: وزارت صمت به عنوان متولی نظارت بر کیفیت خودرو است و باید به مردم و سازمان استاندارد پاسخگو باشد، در سازمان ملی استاندارد سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده وجود دارد.

استانداردهای خودرویی روسیه کاهش نیافته است

درگاهی با تاکید بر اینکه روسیه استانداردهای خود را کم نکرده است، افزود: این موضوع که روسیه ۴۰ استاندارد را کم کرده از ریشه غلط است و این کشور بالای ۱۲۰ استاندارد برای خودروهایش دارد.

وی خاطرنشان‌کرد: در حال بازنگری در استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی هستیم و ممکن است بعد از بازنگری این استانداردها افزایش یا کاهش یابد.

این مقام مسوول سازمان ملی استاندارد گفت: استانداردهای ۸۵ گانه که ۹ مورد آن در دولت قبل تعلیق شده بود، در دولت سیزدهم رفع تعلیق و مقرر شد تا شهریور ۱۴۰۳ هر خودرویی که نتواند استاندارد ۸۵ گانه را رعایت کند از گردونه تولید خارج شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این خودروسازان مجبور شده اند تا سه سال خدمات پس از فروش ارائه کنند.

چک سفید امضا به خودروسازان نداده‌ایم

معاون ارزیابی انطباق کالا و نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد تاکید کرد: متولی حوزه خودرو، وزارت صمت است نه سازمان استاندارد. بر اساس قانون ساماندهی خودرو مصوب ۱۴۰۰ مجلس، متولی این حوزه وزارت صمت است و سازمان استاندارد فقط وظیفه نظارت را بر عهده دارد.

وی گفت: هر لحظه احساس کنیم وزارت صمت و خودروساز به وظیفه ذاتی خود عمل نکرده اند، تاییده خودروسازان را ابطال یا تعلیق می‌کنیم و ما چک سفید امضا به آنها نداده ایم.

درگاهی یادآور شد: به عنوان مثال سال قبل باک بنزین یکی از خودروسازان مشکل داشت که خودروساز موظف شد کل خودروها در سراسر کشور را فراخوان دهد تا این وضعیت مجدد چک شود.

در ادامه این برنامه، «رسول سلیمانی» کارشناس حوزه خودرو گفت: پایین بودن کیفیت خودرو به سیاست های صنعتی کشور برمی گردد.

وی بیان‌داشت: اگر خودروساز محصول قدیمی تولید کند سود بیشتری نصیبش می شود و دیگر هزینه تحقیق و توسعه نمی دهد.

سلیمانی تصریح کرد: خودروسازان انگیزه و توان مالی لازم برای ساخت خودروی جدید ندارند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

حمایت از تولید ضروری است اما نه از جیب صادرکننده

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه حمایت از تولید لازم است اما نه با ارزان ...