خانه > اخبار > معاون وزیر صمت خبر داد تقدیر از پیشکسوتان در روز ملی صنعت و معدن

معاون وزیر صمت خبر داد تقدیر از پیشکسوتان در روز ملی صنعت و معدن

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در روز ملی صنعت و معدن از پیشکسوتان این عرصه تجلیل خواهد شد.

به نقل از  خبرنگار مهر، محمدرضا فیاض صبح امروز در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: دهم تیرماه امسال به عنوان روز صنعت و معدن نامگذاری شده و بر این اساس، از پیشکسوتان تجلیل خواهد شد و با همکاری دولت و بخش خصوصی، قرار بر این است که افراد شاخص، کارآفرینان و پیشکسوتان مورد تجلیل قرار گرفته و بیانیه ای نیز صادر خواهد شد که خط و مشی بخش صنعت را تبیین خواهد کرد.

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت، معدن با بیان اینکه در مراسم روز ملی صنعت و معدن ۵۵ نفر در ١۵ گروه منتخب بخش های مختلف معرفی خواهند شد؛ افزود: با تاکید وزیر صنعت، برگزیدگان از برخی خدمات بهره مند خواهند شد.

وی تصریح کرد: از روز یازده تیر نیز کار را در استانها پیش خواهیم برد و مراسم روز صنعت را برگزار خواهیم کرد.

فیاض با بیان اینکه معاونت های تخصصی وزارت صمت، امتیازاتی را برای تولیدکنندگان منتخب در نظر خواهند گرفت، تصریح کرد: در کشور استعدادهای مختلف وجود دارند که عرصه ای برای بروز و ظهور آنها نیست؛ بنابراین از تشکل ها درخواست کردیم تا استعدادهای گمنام را شناسایی کنند.

فیاض در پاسخ به سال خبرنگار مهر درباره موضع وزارت صنعت درباره حذف ارز دولتی بخصوص در شرایطی که تولید کنندگان برای تأمین مواد اولیه خود دسترسی به دلار ۴۲۰۰ تومانی وحتی با نرخ نیمایی ندارند، گفت: موضوع قیمت ارز چیزی نیست که در یک برهه خاص بتوان در مورد آن تصمیم گیری کرد و در یک لحظه آن را عملیاتی نمود بلکه با توجه به شرایط باید تصمیم گرفت و بهترین روش را انتخاب کرد که در این رابطه سه نظریه وجود دارد مبنی بر اینکه دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخت شود، عرضه آن متوقف شود و اگر قرار است این ارز های ارزان توزیع شوند، روند توزیع آنها تا کی ادامه داشته باشد. این سه موضوع در حال بررسی و بحث است.

وی افزود: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در زمانی موثر است که شرایط ایران به لحاظ بین المللی و منطقه ای مساعد باشد و جامعه نیز اجازه دهد که این تصمیم به بهترین شکل انجام گیرد. وضعیت کشور در توزیع مواد اولیه نیز مساعد باشد. برای هر گونه تصمیمی در مورد سیاست ارزی باید تمام جوانب در تهیه، توزیع و تولید و عرضه کالاها در نظر گرفته شود و هماهنگی نهایی با جامعه به عمل آید.

مشاور وزیر صنعت گفت: وزارت صنعت سه گام اصلی را به عنوان سیاست امسال خود در صنعت در نظر گرفته است. درگام اول تلاش بر این است که هیچ واحد صنعتی در حال تولید تعطیل یا نیمه تعطیل نشود. گام دوم آن است که واحدهای صنعتی که به هر دلیلی بخشی از ظرفیت تولید خود را از دست داده اند احیا شوند و به حداکثر تولید برسند و گام سوم آن است که واحدهایی که به هر دلیلی اعم از مدیریت و یا امکانات تهیه مواد اولیه با نقصان مواجه هستند کمبودهایشان برطرف شود.

معاون وزیر صنعت در خصوص عدم همخوانی قیمت کالاها در مبادی تولید و عرضه ادامه داد: نحوه قیمت گذاری یک رویه متداول و مشخص دارد که مرجع تصمیم گیری های درباره آن، ستاد تنظیم بازار است که نماینده های دستگاه های مذکور در آن حضور دارند و شرایط روز اقتصاد را بررسی کرده و در مورد قیمت تصمیم می گیرند.

فیاض بیان کرد: سازمان حمایت بر این روند نظارت می کند و امیدواریم بتوانیم واقعی شدن قیمت ها را در سطح جامعه داشته باشیم تا کالا با قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان برسد.

وی با بیان اینکه همه ساله از سران سه قوه برای حضور در مراسم روز ملی صنعت و معدن دعوت میکنیم، گفت: امسال نیز منتظر یکی از این بزرگواران برای حضور در جلسه خود هستیم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

مدل قاچاق پوشاک تغییر کرده است

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد گفت: ایران از معضل قاچاق ...