خانه > اخبار > معاون وزیر صمت خبر داد: رایزنی برای افزایش تجارت ایران و بلاروس/ توسعه همکاری‌های دو کشور

معاون وزیر صمت خبر داد: رایزنی برای افزایش تجارت ایران و بلاروس/ توسعه همکاری‌های دو کشور

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از رایزنی برای افزایش تجارت ایران و بلاروس و توسعه همکاری‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی دو کشور خبر داد و گفت: بر اساس توافقات صورت گرفته حجم تجاری دو کشور تا دو سال آینده به ۴۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، مهدی ضیغمی در حاشیه شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران با بلاروس که امروز (دوشنبه) برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به روند رو به رشد تجارت ایران و بلاروس اظهار کرد: دو کشور پتانسیل بالایی برای افزایش سطح تجارت دارند که در گذشته به میزانی که باید رشد نداشته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: توافقات صورت گرفته در کمیسیون مشترک ایران و بلاروس منجر به دستیابی به حجم تجاری ۴۰۰ میلیون دلاری دو کشور تا دو سال آینده شود.

وی با اشاره به تجارت ترجیحی ایران و اورسیا و تبدیل آن به تجارت آزاد به زودی، امضای این توافق را زمینه‌ساز افزایش حجم تجارت ایران و بلاروس و دیگر کشورهای حوزه اوراسیا عنوان کرد.

ضیغمی با اشاره به صنعتی بودن کشور بلاروس بیان کرد: با گسترش تجارت ایران و بلاروس دو کشور بتواند برای رفع نیازهای صنعتی، معدنی و کشاورزی یکدیگر از این همکاری بهره ببرند.

معاون وزیر صمت با اشاره به توافقات صورت گرفته در این نشست، گفت: در این اجلاس توافقات خوبی برای گسترش همکاری‌های تجاری صورت گرفت و بخشی از توافقات و موضوعات مشترکی که از گذشته متوقف مانده بود، احیا شد.

وی به توسعه همکاری‌ مشترک با بلاروس در حوزه‌های معدنی، ماشین آلات معدنی و تراکتورسازی اشاره کرد و از پتانسیل صادرات قطعات فنی و مهندسی و تجهیزات پزشکی از ایران به بلاروس خبر دارد.

ضیغمی با اشاره به سفر آتی معاون رئیس جمهوری بلاروس به ایران و سفر دیگر مقامات بلندپایه از جمله سفر سال گذشته رئیس جمهوری بلاروس به ایران و هیات‌های تجاری متعدد از دو کشور را موجب افزایش توافقات تجاری و تسهیل تجارت دو کشور و توافقات صورت گرفته عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران با بلاروس امروز (دوشنبه) با ریاست «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و با حضور «الکساندر راگوژنیک» وزیر صنعت جمهوری بلاروس، «ایوان اسملگین» معاون وزیر کشاورزی و خواربار و «دمیتری کالتسوف» سفیر و «دنیس ازدوروف» رایزن بازرگانی این کشور در تهران برگزار شد.

در این اجلاس که «مهدی ضیغمی» رئیس سازمان توسعه تجارت، «سیدمحمدموسوی» معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات، «رضا محتشمی‌پور» معاون معادن و فراوری مواد، «منوچهر منطقی» معاون صنایع حمل و نقل و جمعی از مدیران و معاونان وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت ایران و مدیران تجاری، اقتصادی، کشاورزی و حمل و نقل و مدیران شرکت‌های فعال در این حوزه‌ها از کشور بلاروس هم در آن حضور داشتند، طرفین درباره توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند.

توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های صادرات و واردات محصولات و تجهیزات کشاورزی، ماشین‌آلات معدنی و حمل و نقل عمومی، دارو و تجهیزات پزشکی، محصولات پتروشیمی و زمینه‌هایی ورزشی از مهمترین موضوعات مطرح شده در این نشست میان مسوولان ارشد دو کشور بود و در پایان این جلسه، سند یادداشت تفاهم‌ شانزدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های اقتصادی مشترک ایران با بلاروس توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان و وزیر صنعت جمهوری بلاروس به امضا رسید.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون وزیر صمت: میزان اشتغال صنعتی کشور به ۸ میلیون و ۴۶۷ هزار نفر رسیده است

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اولین بار میزان اشتغال صنعتی ...