خانه > اخبار > معاون وزیر صمت در گفت‌وگو با ایرنا؛ عبور از بحران و تثبیت جریان تولید خودرو پس از ۴ سال

معاون وزیر صمت در گفت‌وگو با ایرنا؛ عبور از بحران و تثبیت جریان تولید خودرو پس از ۴ سال

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: عارضه مزمنی که در صنعت خودوری کشور از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ به چشم می‌خورد تولید خودروهای ناقص و انباشته شدن آنها در پارکینگ خودروسازان داخلی بود. امروز و با گذشت چهار سال شاهد عبور از این عارضه و تثبیت جریان تولید هستیم.

«منوچهر منطقی» در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا افزود: از سال ۱۳۹۷ تا سال ۱۴۰۰ به‌واسطه تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان و همچنین ساختار شکننده صنعت خودرو به سبب عقب‌ماندگی از حیث توسعه محصولات با نشان بومی (Own Brand) در عمل تولید خودروسازان داخلی به نصف کاهش یافت که از آن میزان نیز بخشی به صورت ناقص تولید می‌شد و با انبار شدن در پارکینگ خودروسازان، قابلیت عرضه به بازار را از دست می‌داد.

وی گفت: از سوی دیگر زیان‌های انباشته خودروسازان به‌دلایل متعدد سبب شده بود که سرمایه در گردش خودروسازان دچار نقصان جدی شود و دومینوی زیان و کاهش تولید خود به افزایش هزینه‌های سرباز خودروسازان دامن می‌زد.

این مقام مسوول تاکید کرد: باید توجه داشت که ظرفیت تولید خودرو در هر یک از خودروسازان بزرگ کشور نزدیک به ۸۰۰ هزار خودرو در سال است، بر این اساس در عمل در چهار سال متوالی جریان تولید خودرو در کشور به‌شدت آسیب دید و تولید خودروهای ناقص و انباشته شدن آن در پارکینگ خودروسازان به امری متداول در خودروسازان کشور تبدیل شد.

وی خاطرنشان‌کرد: با تمهیدات اندیشیده شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت و پایش هفتگی برنامه‌های خودروسازان پس از چهار سال متوالی، مروز برخی نتایج دست‌یافته در ۶ ماهه نخست سال خالی از لطف نیست.

منطقی ادامه‌داد: در این مدت خودروهای موجود در پارکینگ دو خودروساز بزرگ کشور به صفر رسیده است، این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰۰ هزار خودروی انباشته در پارکینگ خودروسازان وجود داشت.

وی بیان‌داشت: وضعیت عبور مستقیم تولید در خطوط تولید خودروسازان شکل گرفته است؛ بدین معنی که دیگر خودروی ناقصی در خودروسازان تولید نمی‌شود. به عنوان مثال از ابتدای امسال تا ۲۷ مهرماه ۴۶۷ هزار و ۶۲۳ دستگاه خودروی کامل در دو خودروساز بزرگ کشور تولید شده است، حال آنکه در مدت مشابه سال گذشته این میزان فقط ۱۱۲ هزار و ۵۳۴ دستگاه بوده است، یعنی بیش از ۳۰۰ درصد رشد در تولید خودروهای کامل در سال جاری محقق شده است.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت اظهار داشت: بر اساس افزایش تولید، وضعیت تحویل خودرو به مشتریان بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است، یعنی تا ۲۷ مهرماه سال جاری نزدیک به ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو تحویل مشتریان دو خودروساز اصلی کشور شده است، درحالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۵۰ هزار دستگاه بوده است.

وی گفت: برپایه تثبیت جریان تولید که در ۶ ماهه نخست امسال محقق شد، هدفگذاری انجام شده برای تولید خودروهای سواری به‌گونه ای انجام شده که شاهد رشد ۵۰ درصد افزایش تولید در این حوزه باشیم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

حمایت از تولید ضروری است اما نه از جیب صادرکننده

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه حمایت از تولید لازم است اما نه با ارزان ...