خانه > اخبار > معاون وزیر صمت در گفت‌وگو با ایرنا: ۲۰۸۶ واحد صنعتی تعطیل و نیمه‌تعطیل از ابتدای دولت سیزدهم احیا شد

معاون وزیر صمت در گفت‌وگو با ایرنا: ۲۰۸۶ واحد صنعتی تعطیل و نیمه‌تعطیل از ابتدای دولت سیزدهم احیا شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم تاکنون ۲ هزار و ۸۶ واحد صنعتی تعطیل یا نیمه‌تعطیل احیا شده که ۷۶۶ مورد آن در سال جاری بوده است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، امروز و در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه کشور، رییس‌جمهور اعلام کرد: بیش از ۲ هزار کارخانه و واحد تولیدی و صنعتی تعطیل یا نیمه تعطیل در یک‌سال گذشته احیاء شده است.

در این زمینه «علی رسولیان» معاون وزیر صنعت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: آمارهای یاد شده از سوی رییس‌جمهوری، همگی متعلق به بخش صنعت و مربوط به صنایع کوچک و متوسط است.

وی بیان داشت: از این تعداد یک‌هزار و ۳۲۰ مورد مربوط به سال ۱۴۰۰ و از زمان استقرار دولت سیزدهم است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون نیز ۷۶۶ واحد راکد و نیمه‌تعطیل فعال شده‌ است و به این ترتیب، در مجموع تعداد واحدهای احیاء شده ۲ هزار و ۸۶ واحد است.

طرح افزایش ظرفیت تولید وزارت صمت

وی با بیان اینکه تعداد واحدهای راکد داخل شهرک‌های صنعتی رو به کاهش است، از طرح «افزایش ظرفیت تولید» وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران متولی آن است.

رسولیان ادامه داد: این طرح شامل دو بخش است که بخش نخست آن مربوط به فعال شدن واحدهای تعطیل بوده و امسال احیاء نزدیک به ۲ هزار واحد تعطیل در دستور کار است.

وی اضافه کرد: بخش دوم این طرح مربوط به واحدهای نیمه‌تعطیل با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت است که هدفگذاری امسال آن سه‌هزار و ۳۰۰ واحد است.

معاون وزیر صمت، از احیاء ۵۳۳ واحد نیمه‌تعطیل در این طرح از ابتدای سال خبر داد و گفت: انتظار می‌رود با تقسیم استانی انجام شده واحدهای راکد و نیمه‌تعطیل، همچنین فعالیت کلینیک‌های کسب و کار در استان‌ها و فعال شدن یک‌هزار و ۲۰۰ مشاور در بیرون و داخل شهرک‌های صنعتی، احیاء این واحدها در نیمه دوم سال سرعت بگیرد.

وی همچنین به همایش «نهضت احیا» اشاره کرد که روزهای آینده در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد و افزود: در این همایش ملی همه معاونان سازمان صنایع کوچک استان‌ها و کلینیک‌های کسب و کار حضور خواهند داشت.

فعالیت بخش خصوصی برای احیای واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل

رسولیان خاطرنشان کرد: اقدام دیگری که از سوی سازمان صنایع کوچک در دستور کار قرار گرفته، حمایت از بخش خصوصی به‌منظور احیاء واحدهای راکد و نیمه‌فعال است و امروز برخی از آنها خود متولی کار شده و به احیاء واحدها می‌پردازند و در حقیقت به یک کسب و کار تبدیل شده است.

وی گفت: با توافق وزیر صمت با رییس‌کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، برای احیاء واحدهای راکد و نیمه‌فعال، همچنین نوسازی و بازسازی واحدها تامین مالی ۵۰ هزار میلیارد تومانی در این زمینه مقرر شده است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین به قول مساعد معاون اول رییس‌جمهوری برای تامین مالی ۵۰۰ میلیارد تومانی در این زمینه اشاره کرد.

وی ادامه داد: این سازمان با توافق با بانک ملی در نظر دارد تامین مالی یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط انجام دهد که یک‌هزار میلیارد تومان آن از سوی بانک ملی و ۲۰۰ میلیارد تومان آن از سوی این سازمان خواهد بود و بخشی از آن به احیاء واحدهای کوچک با کمتر از ۱۰ نفر کارکن اختصاص خواهد یافت.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

جزییات اجرای دستورالعمل فروش اینترنتی نان اعلام شد

اتاق‌های اصناف باید طبق قیمت و هزینه‌های فروش نان اینترنتی اعم از هزینه حمل‌ونقل، پلاستیک، ...