خانه > اخبار > معاون وزیر صنعت:دولت نسبت به ضابطه مند کردن ورود برندها اهتمام دارد

معاون وزیر صنعت:دولت نسبت به ضابطه مند کردن ورود برندها اهتمام دارد

مشهد- ایرنا- معاون امور اقتصادی و صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت نسبت به ضابطه مند کردن ورود کالاهای برندهای خارجی و جلوگیری از قاچاق اهتمام جدی داشته است.

به گزارش ایرنا، «محسن صالح نیا» شنبه شب در بازدید از مرکز عرضه برندهای خارجی «کاسپین مد» در مشهد افزود: همه همت دولت در سال جاری این است که کالاهای برنددار از محل رسمی با حقوق و عوارض تعیین شده وارد کشور شود.
وی بیان کرد: با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از ابتدای امسال ورود ضابطه مند و جلوگیری از واردات قاچاق در حوزه پوشاک، تلفن همراه و لوازم خانگی را آغاز کردیم تا واردات برندها و کالاهای خارجی با پرداخت همه عوارض رسمی صورت گیرد و با قیمت کارشناسی عرضه شود.
وی اظهار کرد: در مورد واردات تلفن همراه نیز قاعده ای تحت عنوان «رجسترینگ» تعریف شده که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد مرحله اجرایی می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این بازدید با اشاره به اقدامات انجام شده برای ساماندهی برندها در استان گفت: از سال گذشته تاکنون در نظارتی که بر توزیع و فروش برندها در مشهد انجام گرفت، ۱۰ برند شناسایی و تثبیت و ۱۸ برند جمع آوری شد.
راضیه علیرضایی با اشاره به اشکال توزیع و عرضه برندهای خارجی در کشور گفت: باید کالاهای با برند خارجی، اعتباری اسنادی یا «ال سی» داشته باشند و در سامانه مدیریت بت سفارش واردات ثبت شوند که متاسفانه این کار انجام نمی گیرد.
وی بیان کرد: متاسفانه هر نمایندگی عرضه یک برند خارجی تنها به سامانه ارتباط با کشوری که صاحب برند است، وصل بوده و فاقد ال سی است که این مساله، نظارت بر توزیع و فروش آنها را دشوار می کند.
وی اظهار کرد: اگر همه کالاهای دارای برند خارجی ال سی داشته باشند و ثبت سامانه مادر شوند احصای کالاهای قاچاق و نظارت بر عرضه و توزیع آنها آسان خواهد شد.

همچنین ببینید

مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه تشدید می شود

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ...