خانه > اخبار > مقام چینی: بانک های خصوصی چین برای تامین فاینانس طرح های ایران آماده اند

مقام چینی: بانک های خصوصی چین برای تامین فاینانس طرح های ایران آماده اند

رییس اتاق بازرگانی چین که نماینده بخش خصوصی است، تصریح کرد: اگر موضوع فاینانس طرح های مشترک با ایران از طریق بانک‌های دولتی تامین نشد، بانک‌های خصوصی، بیمه‌ها و شرکت‌های تامین کننده آماده یاری در این زمینه اند.

 

به نقل از ایرنا از پیام رسان وزارت صنعت، معدن و تجارت، «وانگ یانگو» شامگاه چهارشنبه در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران در تهران افزود: فاینانس و تامین مالی طرح‌های مشترک باید با جدیت دنبال شود.
وی گفت: رشد اقتصادی چین به صورت بسیار سالم از ۶.۳ درصد به ۶.۸ درصد رسیده است و هدفگذاری رشد اقتصادی هفت درصد را در دستور کار داریم که ایران در رسیدن به این هدف می تواند به ما کمک کند.
این مقام چینی ادامه داد: در زمینه زیرساخت‌ها، فناوری‌های نوینی را به دست آوردیم اما به لحاظ کمبود منابعی مانند نفت و مواد معدنی نتوانستیم این روند را افزایش دهیم و حوزه استخراج و پالایش مواد معدنی بخش خوبی برای گسترش همکاری‌هاست.
رییس اتاق بازرگانی بخش خصوصی چین از پیشنهاد طرف ایرانی برای تشکیل کارگروه مشترک پیگیری مذاکرات و توافق ها استقبال کرد.

** هدفگذاری ۶۰ میلیارد دلاری برای مبادلات اقتصادی ایران و چین
وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران نیز اقتصادهای ایران و چین را مکمل یکدیگر دانست و گفت: حجم مبادلات اقتصادی ما در مقاطعی که قیمت نفت بالا بود به حدود ۵۴ میلیارد دلار نیز رسید و اکنون برای مبادلات اقتصادی ۲کشور هدف ۶۰ میلیارد دلاری تعیین شده که قابل دسترسی است.
«محمد شریعتمداری» افزود: دولت و ملت چین در کنار دولت و ملت ایران در دوران تحریم ها ایستاد تا این مسیر را پشت سر گذاشتیم و اینک در پسابرجام علاقه مندیم برای توسعه همه جانبه روابط قدم‌های مستحکمی برداریم.
وی تشکیل شرکت‌های مشترک و بهره گیری از ظرفیت‌های تجاری، تولیدی و اقتصادی ایران در منطقه را از سیاست‌های عمومی دولت دانست و تصریح کرد: برای تحقق اهداف زیر ساخت‌های لازم از جمله تسهیل روابط بانکی میان ۲کشور باید تامین شود.

** ظرفیت حمل و نقل بار معدنی باید به ۱۱۰ میلیون تن در سال برسد
شریعتمداری ایران را سرزمینی بکر برای سرمایه گذاری های سودآور توصیف و یادآوری کرد : حدود ۱۴ هزار کیلومتر خطوط ریلی در کشور وجود دارد که باید این رقم را در مدت کوتاهی به ۲۵ هزار کیلومتر نیز افزایش دهیم. از سوی دیگر ظرفیت حمل و نقل بار معدنی با استفاده از خطوط ریلی ۲۸ میلیون تن است که این رقم نیز باید به ۱۱۰ میلیون تن در سال افزایش پیدا کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: برای رسیدن به رشد اقتصادی متوسط هشت درصد به ۱۸۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیازمندیم که چین می تواند نقش قابل توجهی در تامین این سرمایه خارجی ایفا کند.
«بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه ظرفیت تولید خودرو کشور ماست که با استفاده از سرمایه گذاری‌هایی از این دست می‌تواند تا ۲برابر افزایش یابد».
شریعتمداری افزود: اتاق‌های بازرگانی ۲کشور ساختارهای ارتباطی با هم دارند اما شرکت‌های ۲کشور باید به صورت مستقل برای تشکیل شرکت‌های مشترک بیش از این خود را نشان دهند تا برای شناخت توان و قابلیت‌های ۲طرف قدم‌های موثری برداشته شود.
وی، افتتاح کارخانه های پترو پالایش مسجد سلیمان و فولاد شادگان با مشارکت چینی‌ها و پروژه های مشترک چهار میلیارد دلاری سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران ( ایمیدرو) و حجم یک میلیارد دلاری قراردادهای مشترک آن سازمان با چین را از نمونه های این همکاری دانست.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: توسعه اکتشافات و استخراج در حوزه معادن فلزی و غیر فلزی و ساخت ماشین آلات سنگین برای استخراج معادن ظرفیت‎های خوبی برای همکاری ۲کشور خواهند بود.
وی با استقبال از توسعه همکاری‌ بانک‌های خصوصی ۲کشور و تشکیل یک کارگروه مشترک برای پیگیری مذاکرات افزود: امیدوارم به عنوان ۲کشور مهم جاده ابریشم شعار ‘یک کمربند- یک جاده’ را با همدیگر محقق کنیم.
به گزارش ایرنا، در سال ۲۰۱۶ میلادی حجم مبادلات تجاری ایران و چین از لحاظ وزنی ۴۱۰ هزار تن نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش یافت و از لحاظ ارزشی نیز به بیش از ۳۱ میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار رسید؛ اگر چه این رقم نتوانست رکورد ۵۰ میلیارد دلاری ۲کشور در سال ۲۰۱۴ را تکرار کند.
در ۹ ماهه سال ۲۰۱۷ بر اساس جدیدترین آمار گمرک چین، ارزش مبادلات تجاری ایران و چین از مرز ۲۷ میلیارد دلار فراتر رفت که تراز تجاری ۵۴۰ میلیون دلار به نفع کشورمان را نشان می دهد.
ایران در این مدت ۱۳ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار کالا به چین صادر کرد که نسبت به مدت مشابه پارسال سه میلیارد دلار افزایش یافت.
پارسال تراز تجاری ۲کشور ۳۱ درصد رشد کرد اما ۹۴۰ میلیون دلار به نفع چین بود.
در دیدار رییسان جمهوری ۲ کشور در سال ۱۳۹۴ (پس از تصویب طرح برجام) قرار بر این شد که سطح مبادلات تجاری تهران-پکن تا ۶۰۰ میلیارد دلار در سال برسد.
شرکت های چینی در توسعه برخی میدان های نفتی مهم ایران مانند آزادگان و یادآوران نیز مشارکت دارند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

توافقات جدید تجاری و صنعتی ایران و عراق

 در جریان سفر هیات بلند پایه سیاسی ایران به عراق، جمعی از فعالان بخش خصوصی ...