خانه > اخبار > مقاومت سنگ‌آهن برای رسیدن به محدوده ۶۰دلاری

مقاومت سنگ‌آهن برای رسیدن به محدوده ۶۰دلاری

 

افت و خیز بازار سنگ‌آهن همچنان می‌تواند در صدر اخبار معدنی ایران و جهان قرار گیرد. موضوعی که بخشی از آن ناشی از اتفاقات خارجی ازجمله سیاست‌ها چین یا تحت تاثیر اتفاقات داخل کشور بوده است.

در واقع امروز سنگ‌آهن همچنان حوزه بحران‌زده‌ای است که نوسانات بازاری آن توانسته ۷۰درصد از معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی کشور را به تعطیلی کشاند. در حالی‌که چندی پیش خبر از رشد چند دلاری سنگ‌آهن منتشر شد. امروز متال‌بولتن شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران را در این هفته با کاهش یک دلار و ۵ سنت نسبت به هفته گذشته ۴۷ دلار و ۴۵ سنت اعلام کرد.
عقبگرد سنگ‌آهن از کانال ۶۰دلاری
متال‌بولتن شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران را در این هفته با کاهش یک دلار و ۵ سنت نسبت به هفته گذشته ۴۷ دلار و ۴۵ سنت اعلام کرد. براساس اعلام متال‌بولتن، شاخص قیمت سنگ‌آهن ریزدانه با عیار ۶۰درصد ایران برای تحویل در بندر کینگ دائو چین این هفته ۴۵/۴۷ دلار است. در حالی که چند هفته‌ای می‌شود شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران ابتدا عقبگرد از کانال ۶۰ دلاری و بعد ۵۰ دلاری را نیز آغاز کرده است. براساس اعلام این مرجع قیمتی سنگ‌آهن این هفته با کاهش یک دلار و ۵ سنت در محدوده ۴۵/۴۷ دلار ایستاده که بیشتر تحلیلگران بازار معتقدند سقوط آزاد قیمت سنگ‌آهن همیشگی نخواهد بود همانطور که صعود آن به یک فصل کامل کشیده نشد. با این حال کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند به‌دلیل رونق بازار فولاد و ورود واحدهای تولیدی به مدار تولید در سال جاری میزان تقاضا برای سنگ‌آهن در بازار داخلی افزایش می‌یابد و با رونق بازار فولاد، بازار سنگ‌آهن نیز نفس راحتی خواهد کشید. این وضعیت در حالی پیش‌بینی شده که قرار است براساس طرح جامع فولاد در طول ۹ سال آینده ظرفیت تولید فولاد کشور به بیش از ۲ برابر برسد و ۶۰میلیون تن فولاد تولید شود که برای این میزان تولید نیاز به ۱۶۰میلیون تن سنگ‌آهن، ۹۰میلیون تن کنسانتره، ۹۲میلیون تن گندله و ۶۰میلیون تن آهن اسفنجی لازم است.  از این‌رو به نظر می‌رسد این کاهش و افزایش قیمت مقطعی در بازار سنگ‌آهن سایه می‌افکند اما بازار داخلی آن در این ۹سال پیش رو رونق خواهد گرفت. اگرچه سیاستگذاری چین نیز عامل تاثیرگذاری در این مسیر خواهد بود.

همچنین ببینید

چین واردات سنگ آهن از هند را ۹۰ درصد افزایش داد

چین به عنوان برترین تولیدکننده فولاد جهان در سال گذشته با کاهش سهم واردات سنگ ...