خانه > اخبار > ممنوعیت واردات روغن، نیمه پر لیوان

ممنوعیت واردات روغن، نیمه پر لیوان

 

باید پذیرفت که شرایط اقتصادی ایران برای بخش تولید مناسب نیست و دولت و بخش خصوصی تلاش می‌کنند تا این روزهای سخت برای صنعت تولید زودتر و راحت‌تر سپری شود.

به نقل از روزنامه صمت:  روزهای گذشته خبر از مشکلات بسیاری در واحدهای تولیدی اسم و رسم‌دار ایرانی به گوش رسید و نیمه خالی لیوان صنعت بیش از قبل به چشم آمد این روزها اما خبر از کاهش واردات،

افزایش تعرفه و ایجاد محدودیت‌های وارداتی به گوش می‌رسد. باید درنظر داشت که واردات محصولاتی که در داخل کشور تولید می‌شوند به بخش تولید آسیب‌هایی وارد می‌کند و این موضوع یکی از دغدغه‌های همیشگی بخش خصوصی ایران بوده است. یکی از سیاست‌هایی که دولت یازدهم در پیش گرفته جلوگیری از واردات محصولات تولید داخل کشور است. به گفته معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی، واردات گندم تا اطلاع ثانوی برای مصرف در بازار داخلی ممنوع است و واردات روغن خام نیز برای کارخانه‌های روغن نباتی با تعرفه ۵ و ۲۰درصد بسته به خریدن یا نخریدن دانه روغنی تولیدی داخل مقدور است. پیش‌تر در حالی شاهد واردات این محصولات بودیم که گندم در کشورمان با کیفیت مناسبی تولید می‌شد. کارشناسان کشاورزی براساس آخرین بررسی‌های آزمایشگاهی بیشترین کیفیت گندم در ایران را به استان‌های گلستان، خوزستان و فارس متعلق دانسته‌اند. در شرایطی که ۳ استان کشور بهترین گندم ایران را تولید می‌کنند طبیعی است که واردات، گرهی بر تولید باشد. بخش دولتی در یکی از اقدامات خود این گره را از دست و پای بخش خصوصی بازکرد و این نیمه پری است که باید دیده شود.

همچنین ببینید

درخواست ۴۹ شرکت بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا

نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران گفت: تاکنون تعداد شرکت‌هایی که درخواست واردات ...