خانه > اخبار > مهلت اعتبار ثبت سفارش سه ماهه شد/کارمزدها ٧٢ساعته باید تسویه شود

مهلت اعتبار ثبت سفارش سه ماهه شد/کارمزدها ٧٢ساعته باید تسویه شود

به نقل از  خبرنگار مهر، مجتبی خسروتاج در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وظیفه سازمان توسعه تجارت ایران بسترسازی برای صادرات است، گفت: اما سازمانهای دیگر مثل بانکها، استانداردها و گمرکات نیز باید زمینه ساز توسعه صادرات است و صاحبان بنگاهها نیز در این حوزه مهم است.

وی افزود: در شهریورماه امسال صادرات نسبت به شهریور ٩۵،   معادل٧.١ درصد، در مهرماه امسال نسبت به سال قبل، ٣.۶ درصد و در آبانماه امسال نسبت به سال قبل ۵.٨ درصد رشد داشتیم؛ ولی در ماههای اول سال به دلیل کاهش صادرات غیرنفتی، صادرات رشد تجمیعی نداشته است، البته واردات در هشت ماهه امسال به ٣٢.۵ میلیارد دلار رسیده و محدودیت تجاری به دلیل آن است که بتوانیم تراز تجاری را مثبت کنیم.

به گفته خسروتاج، برخی حوادث پتروشیمی، کاهش شدید تولید را برای برخی از محصولات رقم زده است؛ در بخش شوینده ها نیز رشد صادرات ٣ درصد رشد، محصولات پلیمری رشد خوبی را تجربه کرده است. این در حالی است که در بخش محصولات فولادی نیز رشد ۴١ درصدی صادرات ثبت شده ولی در بخش کشاورزی در پسته ٣۵ درصد و در کشمش ٢٠ درصد کاهش صادرات داشته ایم.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: در این مدت رشد صادرات به قطر را شاهد هستیم که به ١۴٠ میلیون دلار رسیده است و امیدواریم با مجموعه تدابیر پیش رو، رشد مجموع صادرات را شاهد باشیم و در واردات نیز با ابزارهای مرسوم بتوانیم تراز تجاری را بهبود بخشیم.

دلایل نوسان تراز تجاری طی ماههای اخیر

خسروتاج با بیان اینکه در گذشته مجوز ثبت سفارش شش ماه مهلت داشت، گفت: طی بخشنامه ای که ابلاغ شده، از هفته گذشته حداکثر دوره ثبت سفارش ۹۰ روز شده است. این در حالی است که کارمزدها هم باید حداکثر ظرف ٧٢ ساعت از زمان تکمیل مدارک پرداخت شود.

وی ادامه داد: همانطور که در ٨ ماهه ابتدای سال، هر ماه افزایش صادرات را تجربه کردیم، در واردات نیز نظام ثبت سفارش را تعبیه کرده ایم که هر کسی واردات را صورت دهد باید ثبت سفارش کند و به این طریق میزان واردات را کنترل خواهیم کرد.

رقم واردات خودرو بالا است

خسروتاج در پاسخ به سوالی در خصوص واردات خودرو و دستورالعمل ثبت سفارش آن با توجه به محدودیت های تعریف شده بر روی سامانه ثبتارش، تصریح کرد: در هشت ماهه ابتدای امسال حدود ۵۴ هزار دستگاه خودرو به ارزش یک میلیارد و ۴۶٠ میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به واردات ۴۵ هزار دستگاه خودروی وارد شده در سال قبل، رقم بالایی است.  

وی افزود: آیین نامه جدید ثبت سفارش خودرو به دولت تقدیم شده ولی با توجه به بررسی بودجه ٩٧ به نظر می رسد که بررسی آن به بعد از بودجه موکول شود؛ در دستورالعمل تلاش شده که بتوان از خودروسازان خارجی که با تولیدکنندگان قطعه و خودروی تولید داخلی حمایت کرد؛ به این ترتیب از خودروسازان خارجی که همکاری بیشتری با تولیدکنندگان داخلی دارند، حمایت بیشتری خواهیم کرد.

ابلاغ جدول تعرفه ای جدید تا اواسط هفته

معاون وزیر صنعت،  از ابلاغ جداول جدید تعرفه با ٣۶٨ ردیف ظرف دو روز آینده خبر داد و گفت: برخی اقلام تغییرات تعرفه ای آنها آثار تورمی داشت اما برخی دیگر این آثار را ندارند. 

وی ادامه داد: بر این اساس تعرفه برخی اقلام کاهش و تعرفه برخی دیگر افزایش می یابد که البته افزایش یک پله ای خواهد بود و ۵تا ۶ درصد افزایش تعرفه را رقم می زند.

همچنین ببینید

صادرات حلال به ارمنستان توصیه وزارت صنعت

مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با فعالان اقتصادی و سرمایه ...