خانه > اخبار > نانو رنگ‌ تولیدی محققان ایرانی از نفوذ امواج الکترومغناطیس جلوگیری می‌کند

نانو رنگ‌ تولیدی محققان ایرانی از نفوذ امواج الکترومغناطیس جلوگیری می‌کند

محققان دانشگاه صنعتی شریف نانورنگ‌های ضد امواجی تولید کردند که مقاومت بالایی در برابر نفوذ امواج الکترومغناطیس از خود بروز می‌دهد.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، با توجه به فراگیر شدن آلودگی امواج الکترومغناطیس در زندگی این آلودگی به عنوان یکی از معضلات بشر در عصر حاضر تبدیل شده است.

آنتن‌های مخابراتی BTS، تلفن‌های همراه و بی‌سیم و مودم‌های وای فای از منابع اصلی تولیدکننده‌ این امواج هستند. این امواج می‌تواند تأثیرات مخربی بر سلامت انسان و در برخی موارد ابتلا به سرطان را در پی داشته باشد؛ از همین رو رنگ ضد امواج الکترومغناطیس نانویی در دنیا یکی از راهکارهای مفید و جذاب برای جلوگیری از ورود امواج آلوده به ساختمان است.

شرکت دانش بنیان سلامت سینا یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، برای اولین بار رنگ ضد امواج الکترومغناطیس نانویی را در داخل کشور به تولید صنعتی رساند.

رنگ ضد امواج الکترومغناطیس توانایی بالایی در تضعیف امواج الکترومغناطیس همراه با مشخصات فیزیکی خوب و سازگار با محیط زیست دارد. همچنین قیمت مناسب، این محصول را به گزینه‌ای ایده‌آل برای محافظت ساختمان در برابر امواج الکترومغناطیس تبدیل کرده است.

علی زینلی مدیرعامل این شرکت دانش‌ بنیان گفت: شرکت ما در حوزه سلامت و ایمن‌سازی در برابر امواج الکترومغناطیس فعالیت می‌کند و تا کنون موفق به ثبت اختراعاتی مانند برچسب ضد امواج، کاغذهای ضد امواج، پنل‌های گچی ضد امواج و کاغذ دیواری‌های ضد امواج شده که همگی در حال حاضر تجاری سازی شده‌اند.

نانو رنگ‌ تولیدی محققان دانشگاه شریف از نفوذ امواج الکترومغناطیس جلوگیری می‌کند

وی گفت: رنگ ضد امواج در تست‌های آزمایشگاهی مختلف موفقیت چشمگیری داشته است. ارزیابی خواص شیلدینگ محصول در اتاق آنتن و آزمایشگاه‌های ایزوله اندازه‌گیری شیلدینگ، انجام گرفته است. همچنین تست‌های تخصصی راندمان شیلدینگ در آزمایشگاه‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه تهران، آزمایشگاه آفاق دانشگاه علم و صنعت، آزمایشگاه SIMT شانگهای انجام گرفته و کارایی شیلدینگ رنگ ضد امواج الکترومغناطیس بالای ۹۹ درصد گزارش شده است.

زینلی بیان کرد: این محصول دارای تاییدیه دانش بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده و از سوی ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو به دلیل تطابق با ضوابط فنی واحد بازرسی و بررسی مواد و محصولات و استاندارد ISIRI ۱۲۰۹۸، موفق به دریافت مجوز تایید نانو مقیاس شده است.

وی درباره عملکرد رنگ ضد امواج الکترومغناطیس گفت: در این رنگ همزمان از گرافیت انبساط‌ یافته با ضخامت نانومتری و نانوذرات نقره استفاده شده است. حضور لایه‌های نانومتری گرافیت انبساط یافته موجب افزایش هدایت الکتریکی رنگ و همچنین افزایش بازدهی محافظت‌کنندگی در برابر امواج می‌شود.

این محقق با تاکید بر این که نانوذرات نقره نقش افزایش دوام و عمر رنگ را نیز بر عهده دارند، عنوان کرد: در این رنگ مکانیزم انعکاس و مکانیزم جذب به‌طور همزمان عمل می‌کنند و همین عامل موجب افزایش کارایی محافظت‌کنندگی این رنگ شده است.

مجری طرح، قابلیت پوشش‌دهی تمام سطوح اعم از سطوح بتنی، چوبی، پلیمری و فلزی و پایین بودن قیمت تمام شده را از مزایای رنگ‌های تولید شده بیان کرد و گفت: این رنگ علاوه بر ویژگی ضد امواج، از خاصیت ضد میکروبی نیز برخوردار بوده و ۱۰ برابر نمونه‌های مشابه خارجی ارزان‌تر است.

زینلی یادآور شد: این محصول تنها در چند کشور تولید می شود و ایران نیز اکنون جزو یکی از تولید کنندگان این محصول با فناوری بالا است. ما در حال ورود به عرصه صادرات هستیم و امید است با صادرات این محصول به بازار جهانی، ارز آوری خوبی برای کشور به ارمغان آوریم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

واگذاری سهام تودلی‌ ایران خودرو کلید خورد

مدیر عامل ایران خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس اعلام کرد که موضوع واگذاری سهام ...