خانه > اخبار > نرخ مشارکت اقتصادی ۴۰ درصدی، نرخ بیکاری را صعودی کرد

نرخ مشارکت اقتصادی ۴۰ درصدی، نرخ بیکاری را صعودی کرد

نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان امسال به ۴۰.۴ درصد رسید که نسبت به بهار سال جاری ۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. رشد این شاخص در دوره یادشده یکی از عوامل اصلی رشد نرخ بیکاری تا ۱۲.۷ درصد بوده است.

به نقل از  اقتصادنیوز، بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران نرخ بیکاری جوانان ۱۰ ساله و بیشتر در تابستان سال ۱۳۹۵ به ۱۲.۷ درصد رسید که نشان دهنده که این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱.۸ درصد و نسبت به فصل گذشته ۰.۵ درصد افزایش داشته است.

همچنین نرخ بیکاری زنان در جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در تابستان سال ۱۳۹۵ به ۲۱.۸ رصد و نرخ بیکاری مردان ۱۰.۴ درصد رسیده است. همچنین نرخ بیکاری نقاط شهری ۱۴.۴ و نرخ بیکاری نقاط روستایی ۷.۹ درصد بوده است.

بررسی نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که ۴۰.۴ درصد جمعیت در سن کار (۱۰ ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند یعنی در گروه شاغلان و یا بیکاران قرار گرفتند. همچنین نتایج نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

بررسی روند تغییر نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می‌دهد این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل(تابستان ۱۳۹۴) ۱.۵ درصد و نسبت به فصل گذشته (بهار ۱۳۹۵) ۰.۹ درصد افزایش است.

سهم اشتغال ناقص نیز نشان می‌دهد که ۹.۵ درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال ناقص بوده‌اند این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری است.

همچنین بررسی اشتغال جمعیتی ۱۰ ساله و بیشتر بیانگر آن است ۳۵.۳ درصد جمعیت در سن کار شاغل بوده‌اند، این شاخص در بین مردان بیشتر زنان و در نقاط روستایی بیشتر از شهری است.

همچنین ببینید

تورم دی ماه ۸.۲ درصد شد/تورم شهری به ۸.۱ درصد رسید

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، تورم کل در دی ماه ۸.۲ درصد و در ...