خانه > اخبار > نعمت زاده: 75 درصد جذب سرمایه گذاری خارجی 2 سال اخیر درصنعت و معدن بود

نعمت زاده: 75 درصد جذب سرمایه گذاری خارجی 2 سال اخیر درصنعت و معدن بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت از جلب و جذب ۷۵ درصد سرمایه گذاری های خارجی انجام شده کشور در ۲ سال اخیر در بخش های صنعت و معدن خبر داد
به گزارش خانه صنعت و معدن استان تهران محمدرضا نعمت زاده امروز (شنبه) درپایان مراسم روز ملی صنعت و معدن در محل سالن اجلاس سران در جمع خبرنگاران افزود: برای ایجاد اشتغال مولد نیاز به تولید، سرمایه گذاری و حمایت از فعالان در صحنه داریم.
وی، حضور مسئولان عالیرتبه دولتی در این مراسم را حاکی از مصمم بودن دولت برای ایجاد اشتغال و حمایت از تولید ملی عنوان کرد.
نعمت زاده با اشاره به برنامه طراحی شده برای بخش صنعت کشور، پیش بینی کرد در سال ۱۴۰۴ ایران اسلامی تبدیل به یک کشور نوظهور صنعتی شود که به معنای ۲ برابر شدن درآمدها و فعالیت هاست.
وی بیان داشت: بودجه عمومی برای سرمایه گذاری در صنعت و معدن نداریم و در این زمینه فقط برای حمایت از صادرات بودجه در نظر گرفته شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بخش خصوصی می تواند با استفاده از منابع بانک ها، منابع صندوق توسعه ملی و منابع خارجی به تامین مالی خود بپردازند، بویژه اینکه در ۲ سال گذشته در زمینه سرمایه گذاری خارجی موفقیت خوبی به دست آورده ایم.
نعمت زاده با تاکید بر اینکه باید با فراهم کردن تسهیلات و رفع موانع تولید به جلب و جذب سرمایه گذاری پرداخت ، افزود: دیدگاه همه دستگاه های دولتی حمایت و تشویق بخش خصوصی است.
وی نرخ سود تسهیلات را یکی از موانع کار برشمرد و افزود: در این زمینه با توجه به تک رقمی شدن تورم، معتقدیم نرخ سود تسهیلات نیز باید با یکی دو درصد فاصله تعیین شود و این مهم در اختیار بانک مرکزی است.
نعمت زاده با بیان اینکه این موضوع یکی از مطالبات صنعتگران است، لازمه تحقق این امر را افزایش نقدینگی دانست و افزود: دولت و مجلس باید تلاش کنند سرمایه بانک ها افزایش یابد و منابع داخلی آنها به منابع بانک های خارجی متصل شود.
وی به دوران سازندگی اشاره کرد و گفت: در دولت سازندگی واحدهای پتروشیمی را با اخذ ۱۱ میلیارد دلار تسهیلات از خارجی ها ایجاد کردیم و در غیر این صورت، با منابع داخلی امکانپذیر نبود.
به گزارش ایرنا و به نقل از سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران، جلب بیش از ۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی که به مدد برجام به دست آمد، موفقیتی است که تاکنون ۳ میلیارد و ۱۲۴ میلیون دلار آن جذب و وارد کشور شده است.
بیشترین میزان جلب سرمایه‌گذاری خارجی تا قبل از حل موضوع هسته ای ایران در دولت یازدهم، مربوط به سال ۲۰۱۲ میلادی است که رقمی نزدیک به ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود.
این رقم در سال ۲۰۱۳ میلادی به ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۴ به رقم ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و در نهایت در سال ۲۰۱۵ به ۲میلیارد و ۵۰ میلیون دلار کاهش یافت.
با آغاز اجرای برجام، درهای اقتصاد کشور به سوی جهانیان برای تعامل سازنده و همکاری های مشترک گشوده شد که فقط در سال ۱۳۹۵ هیات سرمایه گذاری خارجی ۹ میلیارد و ۱۷۵ میلیون و ۵۸۶ هزار دلار سرمایه گذاری در استان ها به تصویب رسانده است.

همچنین ببینید

دو میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در صنعت ایران

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: ظرف ۱۱ ماه گذشته امسال دو ...