خانه > اخبار > نگاه ویژه سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران

نگاه ویژه سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران

جذب سرمایه‌گذاران خارجی همواره در سیاست‌های اقتصادی دولت‌های سه دهه گذشته وجود داشته است.

البته سرمایه‌گذاری خارجی بر متغیرهای کلان همچون نرخ بهره، نرخ ارز، رشد اقتصادی و… آثار بسزایی خواهد داشت.

 

ایران همواره به‌دلیل برخورداری از منابع فراوان و زمینه‌های بکر سرمایه‌گذاری و همچنین وجود خلأ در بسیاری از صنایع، موردتوجه سرمایه‌گذاران خارجی بوده و حال با دستیابی به توافق هسته‌ای، شاهد گشوده‌شدن دروازه‌های کشور به روی سرمایه‌های خارجی خواهیم بود.
بازار سرمایه ایران نیز یکی از بازارهایی است که می‌تواند مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار بگیرد و بازدهی‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاران خارجی به همراه داشته باشد. در این باره رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه می‌گوید آثار مثبت اجرایی‌شدن برجام در بورس تهران قابل مشاهده است. او درباره سرمایه‌گذاری خارجی در ایران نیز معتقد است ایران آمادگی دارد تا از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال کند.

 

توسعه فعالیت‌های اقتصادی

رییس سازمان بورس در همایش کنفرانس بورس گفت: با توجه به انتظارها برای افزایش رشد اقتصاد ایران سرمایه‌گذاران خارجی با امکاناتی که هم‌اکنون فراهم شده نگاهی به بازار سرمایه ایران دارند.
به گزارش ایسنا، محمد فطانت در این همایش که با حضور نمایندگان بیش از ۱۰ کشور خارجی برگزار شد با بیان اینکه توسعه فعالیت‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های دولت پس از اجرایی شدن توافق برجام بوده است، عنوان کرد: انتظار می‌رود اقتصاد ایران نسبت به دوره‌های گذشته با شرایط بهتری روبه‌رو شود.
وی در دومین روز نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با اشاره به اینکه دولت ایران مصمم است، ماموریت‌های دوران پساتحریم را به خوبی اجرا کند، گفت: ما می‌خواهیم روابط با کشورهای دیگر گسترش یابد. همچنین با توجه به ظرفیت‌های موجود در اقتصاد ایران، سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند به بیشترین بازده دست پیدا کنند.
فطانت در ادامه اظهار کرد: سرمایه‌گذاران خارجی در بازار ایران می‌توانند به عنوان مشاورهای نهادهای مالی فعال باشند و سازمان بورس از این همکاری‌ها استقبال می‌کند.
فطانت با اشاره به اینکه آثار اجرایی‌شدن برجام بر بازار ایران مشخص است و بورس ایران می‌تواند سرمایه‌گذاران خارجی را به بیشترین بازدهی برساند، افزود: شرایط اقتصادی ایران پس از اجرایی‌شدن برجام تغییرات قابل‌توجهی داشته و شاخص کل بورس تهران پس از اجرایی‌شدن برجام با روند مساعدی روبه‌رو شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید شاخص بازار سهام پس از رفع تحریم‌ها از ۶۲ هزار واحد به بیش از ۷۴ هزار واحد رسیده که این اثر مستقیم برجام بر بازار سرمایه ایران است.
فطانت با بیان اینکه انتظار می‌رود از نظر امکاناتی که در کشور فراهم شده سرمایه‌گذاران خارجی فعالیت‌های بیشتری در ایران داشته باشند، عنوان کرد: در ماه‌های گذشته بسیاری از کشورها خواستار همکاری با ایران بوده‌اند. دولت ایران مصمم است با اجرای ماموریت خود پس از توافق برجام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با کشورهای دنیا افزایش دهد.
به گفته وی، بازار سرمایه ایران سرمایه‌گذاران خارجی را به عنوان مشاوران نهادهای مالی ایران در نظر گرفته و امیدوار است تعامل در تمام زمینه‌ها وجود داشته باشد.
فطانت به اولویت‌های ایران برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: اولویت اصلی ما جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش صکوک و اوراق بهادار با درآمد ثابت از سوی بنگاه‌های اقتصادی ایران است.

همچنین ببینید

تامین مالی مناسب برای محققان جوان در بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس تامین مالی مناسب برای محققان جوان در بازار سرمایه را مدنظر قرار ...