خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > نگرانی جدید فعالان بازار سرمایه

نگرانی جدید فعالان بازار سرمایه

 

بورس کشورمان ۹ ماه با روند «نزولی- رکودی» به فعالیت خود ادامه داده و حال حجم بسیار پائین معاملات به دغدغه اهالی این بازار تبدیل شده است.

 

بازار سرمایه کشورمان این روزها در سکوت و سکون به کار خود ادامه می دهد. گرچه نوسانات شدید بازار سرمایه در هفته های گذشته اتفاق نیفتاده اما گاهی روند بازار نزولی و گاهی رکودی است. در روزهای اخیر هم گرچه شاهد افزایش شاخص هستیم اما این روند بی رمق و کم جان است و شاخص همچنان با رشدهای اندک به فعالیت خود ادامه می دهد.

فعالان بازار هم از تصمیمات و حمایت‌های دولتی ناامید شده اند و همچنان با نگرانی و بیم و امید به روزهای آینده چشم دوخته اند و امید دارند که با اجرایی شدن برجام، بخشی از پول‌های آزادشده روانه این بازار شود تا شاید جانی دوباره به بورس کشورمان دمیده شود.

 

   بازدهی منفی دو درصدی بورس در ۹ ماه

 

فردین آقابزرگی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد روند بازار سرمایه در ۹ ماهه ابتدای امسال گفت: شاخص کل بورس که ابتدای امسال را با رقم ۶۲ هزار و ۹۰۰ واحد آغاز کرده بود، در حال حاضر به حدود ۶۱ هزار و ۷۰۰ واحد رسیده است و این موضوع نشان می دهد بازار سرمایه بازدهی منفی دو درصد را در این مدت داشته است اما در مجموع شرکت‌ها و صنایع بورسی بازدهی ۵۰ درصدی را تجربه کردند.

 

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه به این نتیجه نمی رسیم که وضعیت کلیه صنایع و شرکت‌های بورسی در این مدت نامناسب بوده است، تصریح کرد: ارزش روز بورس در حال حاضر به ۲۶۲ میلیارد تومان رسیده و با احتساب ارزش فرابورس به میزان ۴۵ میلیارد تومان در مجموع ارزش بورس و فرابورس (بازار سرمایه) به ۳۰۵ میلیارد تومان می رسد.

وی گفت: آمارهای عملکرد و سود و زیان در ۹ ماهه ابتدای امسال نشان می دهد وضعیت شرکت‌ها در این مدت تفاوت چندانی با وضعیت ۶ ماهه ابتدای سال ندارد.

آقابزرگی عنوان کرد: چشم انداز بورس مناسب ارزیابی می شود به شرط اینکه اخبار، اتفاقات و رویداد خاصی در این بازار صورت نگیرد و آثار سنگین تحریم‌ها کمرنگ شود، البته شرایط منطقه نگرانی‌هایی را برای فعالان بازار سرمایه ایجاد می‌کند و بازار و سهامداران نسبت به این موضوع واکنش نشان می‌دهند. 

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

۴ نشانه توقف ریزش قیمت‌ها در بورس / آینده صندوق‌های با درآمد ثابت

هر چند بررسی متغیرهای اقتصادی به ویژه قیمت‌های جهانی و نرخ‌های سود بالای بانکی جای ...