خانه > اخبار > نگرانی جدید فعالان بازار سرمایه

نگرانی جدید فعالان بازار سرمایه

 

بورس کشورمان ۹ ماه با روند «نزولی- رکودی» به فعالیت خود ادامه داده و حال حجم بسیار پائین معاملات به دغدغه اهالی این بازار تبدیل شده است.

 

بازار سرمایه کشورمان این روزها در سکوت و سکون به کار خود ادامه می دهد. گرچه نوسانات شدید بازار سرمایه در هفته های گذشته اتفاق نیفتاده اما گاهی روند بازار نزولی و گاهی رکودی است. در روزهای اخیر هم گرچه شاهد افزایش شاخص هستیم اما این روند بی رمق و کم جان است و شاخص همچنان با رشدهای اندک به فعالیت خود ادامه می دهد.

فعالان بازار هم از تصمیمات و حمایت‌های دولتی ناامید شده اند و همچنان با نگرانی و بیم و امید به روزهای آینده چشم دوخته اند و امید دارند که با اجرایی شدن برجام، بخشی از پول‌های آزادشده روانه این بازار شود تا شاید جانی دوباره به بورس کشورمان دمیده شود.

 

   بازدهی منفی دو درصدی بورس در ۹ ماه

 

فردین آقابزرگی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد روند بازار سرمایه در ۹ ماهه ابتدای امسال گفت: شاخص کل بورس که ابتدای امسال را با رقم ۶۲ هزار و ۹۰۰ واحد آغاز کرده بود، در حال حاضر به حدود ۶۱ هزار و ۷۰۰ واحد رسیده است و این موضوع نشان می دهد بازار سرمایه بازدهی منفی دو درصد را در این مدت داشته است اما در مجموع شرکت‌ها و صنایع بورسی بازدهی ۵۰ درصدی را تجربه کردند.

 

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه به این نتیجه نمی رسیم که وضعیت کلیه صنایع و شرکت‌های بورسی در این مدت نامناسب بوده است، تصریح کرد: ارزش روز بورس در حال حاضر به ۲۶۲ میلیارد تومان رسیده و با احتساب ارزش فرابورس به میزان ۴۵ میلیارد تومان در مجموع ارزش بورس و فرابورس (بازار سرمایه) به ۳۰۵ میلیارد تومان می رسد.

وی گفت: آمارهای عملکرد و سود و زیان در ۹ ماهه ابتدای امسال نشان می دهد وضعیت شرکت‌ها در این مدت تفاوت چندانی با وضعیت ۶ ماهه ابتدای سال ندارد.

آقابزرگی عنوان کرد: چشم انداز بورس مناسب ارزیابی می شود به شرط اینکه اخبار، اتفاقات و رویداد خاصی در این بازار صورت نگیرد و آثار سنگین تحریم‌ها کمرنگ شود، البته شرایط منطقه نگرانی‌هایی را برای فعالان بازار سرمایه ایجاد می‌کند و بازار و سهامداران نسبت به این موضوع واکنش نشان می‌دهند. 

همچنین ببینید

تامین مالی مناسب برای محققان جوان در بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس تامین مالی مناسب برای محققان جوان در بازار سرمایه را مدنظر قرار ...