خانه > اخبار > نیاز بورس به متغیرهای برونزا

نیاز بورس به متغیرهای برونزا

در سال‌های اخیر عوامل داخلی و خارجی بسیاری بر روند معاملات بازار سهام اثرگذار بوده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ اشاره کرد که این ریسک سیاسی در حال کمرنگ شدن است اما به‌دلیل پابرجا ماندن ابهام‌های داخلی نتوانست اثر مثبت خود را بر بورس بر جا بگذارد.

علاوه بر دلایل بنیادی مانند کاهش قیمت نفت و فلزات اساسی که نقش بسزایی در تداوم رکود در بورسو کاهش قیمت سهام دارند، برخی عوامل داخلی هم مانند نرخ سودهای بانکی بر این بازار اثرگذار بوده‌اند.
عوامل تاثیرگذار بر بورس
در این‌باره مدیرعامل کارگزاری بانک اقتصاد نوین معتقد است، در بازار سرمایه همه کشورهای دنیا قیمت‌ها از عوامل بسیاری تاثیر می‌گیرند اما ۲ عامل عمده بیش از عوامل دیگر بر قیمت‌های سهام در این بازار موثر است. نصرالله برزنی نخستین عامل موثر بر بورس تهران را سودآوری شرکت‌های فعال در این بازار دانست و بیان کرد: میزان سودآوری بنگاه‌های اقتصادی به صورت مستقیم روی بازار سرمایه اثر می‌گذارد و می‌تواند شرایط رونق یا رکود را فراهم کند. وی انتظارهای خوشبینانه را از دیگر عوامل موثر بر بازار سرمایه خواند و اظهار کرد: با توجه به آنکه برجام تا پایان سال اجرایی می‌شود و در نتیجه آن آزادی عمل بانک‌ها و گشایش‌های اعتبارهای اسنادی و حواله‌ها اتفاق می‌افتد، انتظارهای مثبتی در بازار شکل می‌گیرد اما تاثیر این موارد به سرعت در بازار سرمایه نمایان نمی‌شود. درحال‌حاضر اخبار خوش مثبت بسیاری در بخش‌های سیاسی کشور نیز وجود دارد که از آن جمله می‌توان به جلسه شورای حکام، اجرایی‌شدن پرونده شورای امنیت و همچنین برداشته‌شدن تحریم‌های بین‌المللی و تعلیق تحریم‌ها از سوی اتحادیه اروپا و امریکا اشاره کرد که موجب تقویت انتظارهای خوشبینانه خواهد شد. برزنی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد قیمت سهام در زمستان امسال روند صعودی ملایمی را تجربه کند، بیان کرد: باتوجه به آنکه بورس تهران از دی سال ۹۲ شاهد کاهش قیمت سهام و شاخص‌ها بوده، درحال‌حاضر با توجه به انتظارهای موجود در بازار پیش‌بینی می‌شود بازار از پایان سال در روند مثبتی قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه قیمـ‌ت‌ها در بازار سرمایه کاهش داشته و همچنین نسبت قیمت به سود نیز بسیار معقول است، اظهار کرد: درحال‌حاضر شاخص کل در مدار ۶۱هزار واحد قرار دارد که نشان‌دهنده شاخص قیمت و سود نقدی شرکت‌هاست. این شاخص درحال‌حاضر شبیه به سال۹۰ است و به عبارت دیگر در ۴سال اخیر بازار سرمایه رشد واقعی را تجربه نکرده، بنابراین بنیادها برای افزایش قیمـت شاخص و سهام فراهم است.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

۴ نشانه توقف ریزش قیمت‌ها در بورس / آینده صندوق‌های با درآمد ثابت

هر چند بررسی متغیرهای اقتصادی به ویژه قیمت‌های جهانی و نرخ‌های سود بالای بانکی جای ...