خانه > اخبار > هفته‌ای به نام “دولت”

هفته‌ای به نام “دولت”

۳۶ سال است که گرامی داشته می‌شود. دولتی‌ها به برکت خون شهیدان رجایی و باهنر در شهریورماه هر سال یک هفته به نامشان است. هفته‌ای به نام دولت.

به نقلاز  ایسنا، ساعت سه ظهر هشتم شهریور ۱۳۶۰ بود که اتفاقی جامعه ایرانی را عزادار کرد. جلسه شورای امنیت کشور در دفتر نخست‌وزیری در حال برگزاری بود که با انفجار بمبی که در یک کیف دستی جاسازی شده بود محمدعلی رجایی رئیس‌جمهور، محمدجواد باهنر نخست‌وزیر و تعدادی از مقامات نظامی و امنیتی به شهادت رسیدند. بر اثر شدت انفجار قسمت‌هایی از طبقات اول و دوم ساختمان نخست‌وزیری در مجاورت خیابان پاستور دچار حریق شد و آتش و دود فضای محل انفجار را فرا گرفت.

در این حادثه تعدادی از مسئولین از جمله سرهنگ وحید دستگردی سرپرست شهربانی جمهوری اسلامی ایران، سرهنگ سیدموسی نامجو وزیر دفاع و نماینده امام (ره) در شورای عالی دفاع، تیمسار شرف‌خواه جانشین فرمانده نیروی زمینی، سرهنگ وصالی، سرهنگ اخیانی رئیس ستاد ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران، سرهنگ کتیبه‌ای نماینده ستاد مشترک ارتش و عده‌ای از کارکنان نخست‌وزیری و چند عابر که در لحظه انفجار بمب از مقابل ساختمان عبور می‌کردند مجروح شدند که مجروحان بلافاصله با کمک مردم و امدادگران به بیمارستان‌های مختلف تهران انتقال داده شدند و تحت عمل جراحی قرار گرفتند. بعد از انفجار بمب دو فروند هلی‌کوپتر بر فراز نخست‌وزیری برای اطفای حریق و حمل اجساد و مجروحان به پرواز درآمدند و پس از خروج تدریجی مجروحین از ساختمان، امدادگران آتش‌نشانی با کمک نیروهای ارتش جمهوری اسلامی به پاکسازی منطقه مشغول شدند.

صبح روز بعد از انفجار دفتر نخست وزیری، امام خمینی (ره) در دیدار با جمعی از اقشار مردم که در حسینیه جماران انجام شد به تجلیل از شخصیت شهیدان رجایی و باهنر پرداختند و گفتند: منطق ملت ما، منطق مؤمنین، منطق قرآن است. با این منطق، هیچ قدرتی نمی‌تواند مقابله کند. جمعیتی که – ملتی که- خود را از خدا می‌دانند و همه چیز خود را از خدا می‌دانند و رفتن از اینجا را به سوی محبوب خود، مطلوب خود می‌دانند، با این ملت نمی‌توانند مقابله کنند. آن که شهادت را در آغوش، همچون عزیزی می‌پذیرد، آن کوردلان نمی‌توانند مقابله کنند. اینها یک اشتباه دارند و آن اینکه شناخت از اسلام و شناخت از ایمان و شناخت از ملت اسلامی ما ندارند. آنها گمان می‌کنند که با ترور شخصیت‌ها، ترور اشخاص، می‌توانند با این ملت مقابله کنند؛ و ندیدند و کور بودند که ببینند که در هر موقعی که ما شهید دادیم ملت ما منسجم‌تر شد.

حضرت امام در ادامه فرمودند: گرچه خود واقعه و خود این افرادی که شهید شده‌اند در نظر همه ما عزیز و ارجمندند؛ و آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی که با هم در جبهه‌های نبرد با قدرت‌های فاسد هم‌جنگ و هم‌رزم بودند. مرحوم شهید رجایی به من گفتند که من بیست سال است که با آقای باهنر همراه بوده‌ام و خداوند خواست که با هم از دنیا هجرت کنند و به سوی او هجرت کنند. کسی که هجرت را به سوی خدا می‌داند و شهادت را فوز عظیم می‌داند، و شهدایی که در صدر اسلام و از صدر، اسلام تا کنون داده است عالی‌تر و بالاتر از تمام افرادی هستند که در این قرن موجودند.

امام خمینی همچنین خطاب به منافقین اظهار کردند: آن کوردلانی که گمان کرده‌اند که جمهوری اسلامی با نبود چند نفر از بین خواهد رفت و سقوط خواهد کرد، آنها افکارشان، افکار اسلامی نیست و از اسلام خبری ندارند و از ایمان اطلاعی ندارند و افکارشان، افکار مادی است و برای دنیا کار می کنند و به هوای دنیا هستند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

واردات از روسیه دو برابر شد /رشد ۴۰ درصدی صادرات

آمار نشان می دهد طی سه ماهه نخست سال جاری واردات و صادرات به روسیه ...