خانه > اخبار > هم‌افزایی معدن و صنعت با مدیریت یکپارچه

هم‌افزایی معدن و صنعت با مدیریت یکپارچه

به روایت از روزنامه صمت: ایجاد اتصال بین بخش معدن و صنعت امروزه در راس برنامه کشورهای پیشرو است؛ به گونه‌ای که برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای برای آن انجام شده تا ارزش‌افزوده هردو بخش افزایش یابد.

در این میان ایران به عنوان یکی از کشورهای معدنی مدتی است فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه صنایع معدنی در دستورکار قرار داده و ما شاهد اتصال تنگاتنگ بین بخش معدن و صنعت و فعالیت‌های مشترک و همکاری بین این ۲ بخش هستیم. امروزه صنایع معدنی به عنوان تامین‌کننده نیاز بسیاری از صنایع دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است. حال اگر بتوان از مزیت‌هایی که در ایران برای بخش معدن وجود دارد، استفاده کرده و نیاز صنایع را به مواد اولیه آنها تامین کنیم بدون شک در آینده می‌توانیم به عنوان یکی از کشورهای صنعتی در منطقه تبدیل شویم.
ارتباط تنگاتنگ معدن و صنعت
مدیرکل نظارت بر امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره میزان ارتباط بین بخش معدن و صنعت در گفت‌وگو با صمت این‌گونه سخن گفت: هم‌اکنون ارتباط بین بخش معدن و صنعت در ایران وجود دارد زیرا معادن به عنوان تامین‌کننده مواد اولیه صنایع هستند و می‌توان از جمله مهم‌ترین و عمده‌ترین آنها به صنعت ساخت‌وساز اشاره کرد.
به گفته عباسعلی ایروانی ارتباط بین معدن و صنعت همچون زنجیره‌ای است که از اکتشاف آغاز شده و مراحل بعدی آن یعنی بهره‌برداری از ذخایر معدن برای تامین نیاز صنایع پایین‌دستی ادامه پیدا می‌کند. بنابراین این ارتباط همواره وجود داشته و نمی‌توان آن را جدای از این زنجیره و دور از ذهن دانست.
وی درباره میزان ارتباط بین معدن و صنعت نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه ارتباط بین معدن و صنعت مانند زنجیره به هم متصل است، بنابراین نمی‌توان بخشی از آن را حذف کرد، در نتیجه اگر بخشی از این زنجیره عملکرد ضعیفی داشته باشد باید جایگزینی برای آن در نظر گرفته شود.
ایروانی با بیان اینکه باید تک‌تک اجزای این زنجیره در جای خود قرار گیرند، افزود: نداشتن توان لازم بهره‌بردار برای رساندن مواد اولیه به صنعت، به منزله غیرممکن بودن عملیات معدنکاری نیست و باید افراد دیگری وارد عمل شده و ادامه کار را در دست گیرند.
به گفته مدیر کل نظارت بر امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت‌های معدنی به دلیل گستردگی و هزینه‌های بالا آن، از سوی بخش‌های مختلف انجام می‌شود. بنابراین ممکن است در برخی موارد بهره‌بردار تنها ماده اولیه را از معدن استخراج کرده و آن را به واحدهای فرآوری بسپارد.
وی افزود: به عنوان مثال واحدهای صنایع معدنی همچون واحدهای فولادسازی و مس زمانی که به مرحله تولید کنسانتره و شمش می‌رسند، تولیدات خود را در اختیار صنایع پایین دستی قرار می‌دهند.
ایروانی درباره تحکیم بخشیدن به اتصال بین بخش معدن و صنعت نیز گفت: فناوری نوین و افراد متخصص و با تجربه از جمله ارکان‌های مهم برای اتصال هرچه بیشتر معدن و صنعت است. از همه مهم‌تر نیاز به مدیریت صحیح برای حفظ این اتصال بین معدن و صنعت از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود.
به گفته وی ارائه تسهیلات به بخش معدن و صنعت، افزایش کارهای پژوهشی و قوانینی که بتواند شرایط را تسهیل کند از جمله اقدامات برای تحکیم ارتباط و اتصال بین معدن و صنعت بوده و دولت می‌تواند آنها را برعهده گیرد. از طرفی دولت می‌تواند ورود تجهیزات و فناوری‌های نوین را برای فعالان این بخش‌ها آسان کند زیرا دولت باید شرایط و زمینه‌ها را برای بخش خصوصی در معدن و صنعت فراهم کرده و با ورود سرمایه و تجربه آنها، ارتباط بین این دو بخش را استحکام بخشد.

همچنین ببینید

شکاف قیمتی محصولات فولادی ناشی از چیست؟

بخش خدمات در کشورهایی که نظام مالیات بر ارزش‌افزوده در آنها اجرا می‌شود، همواره پیشنهاد ...