خانه > اخبار > واکنش بورس به ریسک جهانی

واکنش بورس به ریسک جهانی

بازار سرمایه معاملات این هفته خود را در حالی آغاز کرد که با توجه به تحولات جهانی و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، قیمت نفت و فلزات اساسی کاهش یافته است.

همه‌پرسی انگلیس و رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا آثار بسیار زیادی بر بازارهای سرمایه جهانی گذاشت و موجب شد آنها ریزش‌های شدیدی را تجربه کنند. ابعاد این همه‌پرسی به اندازه‌ای وسیع بود که برخی از نشریات اروپایی، این روز را جمعه سیاه بازارهای مالی نامیدند. از سوی دیگر بازارهای مالی آسیایی نیز به شدت تحت تاثیر این خبر قرار گرفتند و با وجود اتخاذ تدابیر اقتصادی از سوی دولت‌های‌شان اما باز هم با کاهش شدید روبه‌رو شدند، به طوری که بازارهای آسیایی را با عمیق‌ترین افت در ۵ سال اخیر روبه‌رو کرد و شاخص آسیا پاسفیک کاهش ۴/۴ درصدی داشت و همچنین شاخص تاپیکس ژاپن بیشترین میزان افت را نسبت به سال ۲۰۱۱ میلادی به ثبت رساند.
اما در این میان نگاه‌های مختلفی درباره تاثیرپذیری این اتفاق بر بازار سرمایه کشور وجود دارد. برخی از کارشناسان معتقدند بازار سرمایه کشور ما در کوتاه‌مدت از ریزش‌های جهانی متاثر نخواهد شد زیرا بورس تهران به صورت جزیره‌ای عمل می‌کند و در نتیجه از اقتصاد جهانی و همچنین بازارهای بورس دیگر کشورها تاثیر چندانی نمی‌گیرد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود در مدت‌زمان کوتاه، بازار سهام بدون توجه به این اتفاق به مسیر خود ادامه می‌دهد و روزهای رکودی خود را سپری می‌کند.
پس از اعلام خروج انگلستان از اتحادیه اروپا قیمت فلزات اساسی با کاهش روبه‌رو شد به طوری که قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن افت ۲ درصدی را تجربه کرد و آلومینیوم، روی و سرب نیز به ترتیب از افت ۲/۵، ۱/۲ و ۸/۱درصدی برخوردار شدند.
اما در میان‌مدت و بلندمدت در صورتی که قیمت‌های فلزات اساسی و انرژی در دنیا به روند نزولی خود ادامه دهد، به طور قطع شرکت‌های بورسی ما از آثار کاهش درآمدها و همچنین کم‌شدن میزان سودآوری تاثیر منفی می‌گیرند، چراکه بیش از نیمی از بازار سهام کشورمان به بازارهای کالایی وابستگی مستقیم یا غیرمستقیم دارد. در سال‌های اخیر نیز شاهد بودیم که شرکت‌های بورسی به دلیل کاهش نرخ قیمت در بازارهای کالایی، سودآوری‌شان تحت تاثیر قرار گرفت و در نتیجه این کاهش سود، قیمت سهام آنها نیز در بازار سرمایه در روند نزولی قرار گرفت.

همچنین ببینید

ورق سرد فولاد در خارج از بورس عرضه می شود/ وزارت صمت نظارت کند

مدیر نظارت بر بازار بورس کالا گفت: در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه ورق سرد ...