خانه > اخبار > ورود موقت روغن نباتی اجرایی شود

ورود موقت روغن نباتی اجرایی شود

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی به رکود موجود در صنعت روغن نباتی اشاره کرد و گفت: برای خروج از این رکود تنها باید به صادرات این محصول فکر کرد.

ابوالحسن خلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آنا با بیان اینکه نبود مجوز ورود موقت این کالا از سوی گمرک کار را برای تولیدکنندگان سخت می‌کند، افزود: شرایط موجود، کار جدی در صنعت روغن خام را دشوار کرده است.

وی به مشکلات بوجود آمده در این صنعت اشاره و اظهار کرد: گمرک به راحتی کار ورود موقت را انجام نمی‌دهد و به همین دلیل کار تا حدی سخت شده است.

خلیلی با بیان اینکه روغن یک کالای اساسی است، عنوان کرد: باید امکان استفاده از قانون ورود موقت به وجود آید اما گمرک تا کنون نتوانسته است این امر را اجرایی کند.

وی ادامه داد: از آنجا که روغن نباتی کالایی اساسی است و ممکن است بازار با ورود موقت آن دچار مشکل شود، گمرک مجوز ورود نداده است.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی درباره راهکارهای افزایش صادرات روغن نباتی اظهار کرد: باید بازاریابی مناسب‌تری در این صنعت صورت گیرد تا بتوانیم حضور موفق‌تری در بازارهای عراق و افغانستان به عنوان دو بازار نزدیک به کشور داشته باشیم.

وی تصریح کرد: صادرات روغن نباتی در هشت ماه ابتدای امسال حدود ۴ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است.

خلیلی خاطر نشان کرد: از سال ۹۱ به بعد که بحث ارز‌های مرجع و مبادله‌ای و تفاوت قیمت آنها به وجود آمد، بازار داخلی روغن نباتی حساسیت بیش‌‌تری نشان داده و صادرات آن کاهش یافت.

همچنین ببینید

جزئیات ارزانی و گرانی کالاها در آخرین هفته ۹۵/گرانی ۱۹ درصدی میوه

بانک مرکزی در آخرین گزارش ارزانی و گرانی کالاها در هفته منتهی به ۲۷ اسفند، ...