خانه > اخبار > وزیر صمت تاکید کرد: لزوم اصلاح ساختارهای صنعتی و تجاری کشور و توسعه روابط تجاری خارجی

وزیر صمت تاکید کرد: لزوم اصلاح ساختارهای صنعتی و تجاری کشور و توسعه روابط تجاری خارجی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اصلاح نظام‌ها و ساختارهای صنعتی و تجاری کشور و توسعه روابط تجاری خارجی، موجب ایجاد اشتغال متناسب با خروجی‌های دانشگاه‌ها در کشور می‌شود.

به گزارش ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «عباس علی‌آبادی» در در نشست روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور با اشاره به اینکه ناترازی می‌تواند مشکلات بسیاری را ایجاد و موجبات سرخوردگی اقتصادی و مهاجرت افراد نخبه را فراهم کند، اظهار داشت: پیشبرد طرح برون‌گرایی اقتصاد، اصلاح ساختار، حذف تدریجی ارز چند نرخی، حذف یارانه‌های فسادزا و حذف قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره تولید تا مصرف، از دیگر راهبردهای ‌ما در وزارت صمت است.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند نقش اساسی و حیاتی را در اجرای این سیاست‌ها و برنامه‌ها ایفا کنند، گفت: تعامل و همکاری دولت، صنعت و دانشگاه در پروژه‌ها و کمیسیون‌های مشترک، می‌تواند زمینه موفقیت‌های بزرگ را رقم بزند.

علی‌آبادی با بیان اینکه اگر موفقیتی در صنعت بدست آورده، مدیون دانشگاه است، گفت: راهبرد خودم را در فعالیت‌های کاری، ارتباط و تعامل کامل و نزدیک با دانشگاه قرار دادم زیرا با توجه به شناختی که از ظرفیت دانشگاه‌ها داشتم، به این نتیجه رسیدم تنها راه موفقیت، همکاری با دانشگاه است.

جلوی مهاجرت دانشجویان گرفته شود

وی با اشاره به اینکه نتیجه تعامل بین صنعت و دانشگاه‌های کشور در شرکت مپنا باعث شد تا دستاوردهای عظیمی در این شرکت اتفاق بیافتد، یادآور شد: نخستین خواهش بنده از مدیران دانشگاه‌های کشور این است که باید با ایجاد شرایط ویژه، جلوی مهاجرت دانشجویان گرفته شود، زیرا بحث بسیار مهمی است.

بزرگترین ثروت کشور، نیروی انسانی است

وزیر صمت با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های انسانی بزرگ و نخبه‌ای دارد، ادامه‌داد: بزرگترین ثروت کشور، نیروی انسانی است و اگر هرکالایی در ایران با دنیا ارزش رقابتی داشته باشد، همین نیروی انسانی نخبه و ارزشمند است.

وی با اشاره به اینکه از پیچش پنج‌گانه‌ای که در برنامه‌هایش قرار دارد برای سیاست‌گذاری در وزارت صمت بهره‌مند می‌شود، خاطرنشان‌کرد: براساس بر اسناد بالادستی و هشت برنامه راهبری، سیاست‌هایی را برای وزارت صمت تدوین و استخراج کردیم که قرار است در سطح صنعت ترویج و دنبال شود.

واردات به‌نحوی باید انجام شود که به تولید ضربه نزند

علی‌آبادی با تاکید بر اینکه اگر ساختار منسجمی برای حمایت و پشتیبانی از این سیاست‌ها ایجاد نکنیم، نمی‌توانیم این برنامه‌ها را اجرایی کنیم، تصریح‌کرد: با توجه به شرایط ارزی کشور، باید جهت‌دهی توسعه اقتصادی بر پایه رشد صنعتی پایدار، صادرات محور، در کنار تامین نیاز کشور با تمرکز بر محصولات و خدمات دارای فن‌آوری متوسط و پیشرفته و ارزش افزوده بالا، شکل بگیرد. به‌طور قطع واردات به‌نحوی باید انجام شود که به تولید ضربه نزند و به‌عنوان تنظیم‌گر عمل کند.

پتانسیل خوبی برای خودروهای برقی در کشور وجود دارد

وی در این خصوص اضافه‌کرد: معتقدم امروز در یک پیچ تاریخی قرارداریم و فرصتی استثنایی برای‌‎مان ایجاد شده تا با جایگزینی خودروهای برقی که پتانسیلی خوبی در مورد آن در کشور وجود دارد، اساسا به سمت نوآوری فن‌آورانه حرکت کنیم تا در دنیا بدرخشیم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

حمایت از تولید ضروری است اما نه از جیب صادرکننده

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه حمایت از تولید لازم است اما نه با ارزان ...