خانه > اخبار > وزیر صمت خبر داد؛ انعقاد ۸۵۰ میلیون دلار قرارداد بین ایران و ۱۰ کشور آفریقایی

وزیر صمت خبر داد؛ انعقاد ۸۵۰ میلیون دلار قرارداد بین ایران و ۱۰ کشور آفریقایی

سیدرضا فاطمی امین گفت: امروز بین ایران و ۱۰ کشور آفریقایی نزدیک به ۸۵۰ میلیون دلار قرارداد و بیش از یک میلیارد دلار تفاهم نامه در حوزه صادرات خودرو، خدمات فنی و مهندسی و … امضا می شود.

به نقل از خبرگزاری مهر، سیدرضا فاطمی امین روز گذشته در حاشیه همایش ایران و کشورهای غرب آفریقا اظهار کرد: یکی از کانون‌های توجه ما قاره آفریقاست که دارای ظرفیت‌های بالایی است. در سال گذشته میزان صادرات کالاهای ما به آفریقا امسال ۱۰۰ درصد افزایش یافته است و امسال هم ۱۵ درصد رشد صادرات داشتیم.

وزیر صمت افزود:این اجلاس برای اولین بار در این سطح برگزار شد؛ ۱۰ کشور آفریقایی عمدتاً از غرب آفریقا در این اجلاس حضور دارند و نزدیک به ۸۵۰ میلیون دلار قرارداد و بیش از یک میلیارد دلار تفاهم نامه امضا می‌شود.

فاطمی امین ادامه داد: یکی از قراردادها مربوط به صادرات خودرو است؛ همچنین در مورد ساخت کشتی و قایق، صادرات بخش‌های مختلف صنعت ساختمان، تجهیزات پزشکی، دارو، صنایع نفت و گاز، ماشین آلات کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی و… ظرفیت‌های خوبی وجود دارد.

وی با بیان اینکه اجلاس سه روزه است، گفت: علاوه بر حضور در اجلاس، یک هیأت ۵۰ نفره از واحدهای صنعتی فولاد، کشتی سازی و نفت و گاز بازدید خواهند کرد تا از توانمندی‌های ایران مطلع شوند.

فاطمی امین در مورد توسعه روابط اقتصادی گفت: ما به دنبال کار کردن با کشورهایی هستیم که مکمل اقتصاد ما باشند؛ در کشورهای آفریقا ذخایر بسیار خوب معدنی وجود دارد وشرکتهای معدنی ایرانی نیز توانمندی‌های بالایی دارند.

وی افزود: به عنوان مثال بوکیست که ماده اولیه آلومینیوم است را وارد می‌کنیم و چه بهتر که از کشورهای آفریقایی وارد کنیم و در عوض صادرات ماشین آلات و… به این کشورها داشته باشیم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون وزیر صمت: میزان اشتغال صنعتی کشور به ۸ میلیون و ۴۶۷ هزار نفر رسیده است

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اولین بار میزان اشتغال صنعتی ...