خانه > اخبار > وزیر نیرو: عملیات برق رسانی به مناطق زلزله زده امروز بصورت کامل انجام می شود

وزیر نیرو: عملیات برق رسانی به مناطق زلزله زده امروز بصورت کامل انجام می شود

وزیر نیرو گفت: از ۴۷۳ روستای آسیب دیده در زلزله غرب کشور، حدود ۲۰ روستای بدون برق باقی مانده اند که امروز برق این روستاها هم وصل خواهد شد.

 

به نقل از  ایرنا به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان با تشریح جزئیات تامین برق مناطق زلزله زده، بیان داشت: از ۴۷۳ روستای صدمه دیده ۲۶۰ روستا در روز اول برق رسانی شد و ۲۱۳ روستا با اولویت روستاهایی که مشکل آب داشتند، در حال حاضر در حال برق رسانی هستند. 
وی با بیان این که حدود ۲۰ روستای بدون برق هم باقی مانده اند که تا ظهر امروز برق این روستاها هم وصل خواهد شد، افزود: آب رسانی در مناطق زلزله زده منوط به وصل برق است که در حال حاضر باید گفت در ۱۳ شهر با جمعیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از نظر آب رسانی به شرایط پایدار رسیده ایم. خطوط اصلی آب در این شهرها در روز چهارشنبه تعمیر شده و از امروز به بازسازی خطوط فرعی و انشعابات پرداخته می شود.
وی خاطر نشان کرد: هموطنان عزیز در شهرهای زلزله زده مطلع باشند که دلیل وصل نبودن دائمی آب، احتمال نشت آب در مکان هایی است که هنوز شناسایی نشده چرا که نشت آب ممکن است تخریب ساختمان های صدمه دیده را تشدید کند به همین دلیل فعلا شب ها آب در مناطق زلزله زده قطع است اما برای مواقع اضطراری در ۱۵ نقطه شیر برداشت نصب شده که در مواقع اضطرار مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.
وی اضافه کرد: ۸۶ تانکر آب رسانی هم تاکنون در مناطق پرجمعیت مستقرند که از امروز با رفع مشکل آب رسانی در شهرها این تانکرها به سمت روستاهای اطراف حرکت می کنند.
وزیر نیرو ادامه داد: در بعضی مناطق، مردم در هنگام استفاده از آب از کدورت و تصفیه نبودن آن شکایت داشتند که باید گفت به دلیل تکان های شدیدی که زمین به چاه ها و سیستم آب رسانی کرده این کدر بودن آب به وجود آمده که همکاران ما در حال برطرف کردن آن هستند. برای مثال مشکل کدر بودن آب در اسلام آباد غرب با نصب دو دستگاه فیلتر سرامیکی برطرف شد.
به گزارش ایرنا، زلزله ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند. 
این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق ۱۱ کیلومتری زمین روی داد.
شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.
براساس آخرین اطلاعات اعلام شده از ستاد مدیریت بحران کشور، تاکنون در این زمین لرزه ۴۳۲ نفر جان باخته و ۹۳۸۸ نفر زخمی شده اند.
پس از وقوع زلزله، رییس جمهوری به مناطق زلزله زده رفت تا در جریان رسیدگی به وضع زلزله زدگان قرار گیرد.