خانه > اخبار > پرداخت ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به صنایع کوچک

پرداخت ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به صنایع کوچک

 

اختصاص ۱۰ درصد از محل منابع تسهیلاتی بانک‌ها به صنایع کوچک و متوسط در حالی مورد تاکید بانک مرکزی قرار گرفته و دستورالعمل اجرای آن صادر شده است

به نقل از روزنامه صمت: که پیش‌بینی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مبنی بر نیاز بخش صنعت به ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است اما به گفته کارشناسان ۱۰ درصد از این تسهیلات معادل ۱۶ هزار میلیارد تومان می‌تواند نیاز صنایع کوچک و متوسط را پوشش دهد. تا کنون ۵۲ طرح و ۷۲۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط از سوی ستاد تسهیل برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند. بنابر پیش‌بینی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قرار است تا پایان سال، ۲ هزار طرح صنعتی، ۹ هزار واحد صنعتی کوچک و ۳ هزار واحد صنعتی متوسط از ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برخوردار شوند. ستاد تسهیل از ابتدای امسال در تمام استان‌های کشور تشکیل جلسه داده تا مشمولان دریافت تسهیلات را برای فعال‌سازی و به ظرفیت رساندن ۱۲ هزار طرح و واحد صنعتی شناسایی کرده و پس از اختصاص منابع بانکی برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی کند. در این طرح پیش‌بینی شده بانک‌ها حداکثر در مدت یک ماه نسبت به بررسی طرح‌ها و واحدهای معرفی شده از سوی ستاد تسهیل استان‌ها برای پرداخت تسهیلات مورد نیاز اقدام کنند و نیز دلایل توجیهی در صورت پرداخت نکردن تسهیلات به متقاضیان را در مدت ۱۰ روز اعلام کنند.

دستورالعمل پرداخت

ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی در نامه‌ای خطاب به مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری خواستار اعطای حداقل ۱۰ درصد تسهیلات بانکی به بنگاه‌های کوچک و متوسط برای ایجاد اشتغال، افزایش تولید و رونق اقتصادی شد. در این نامه آمده است: مدیریت و توزیع منابع در استان‌های مختلف به نحوی باشد، تا کمبود منابع برخی استان‌ها از طریق منابع مازاد سایر استان‌ها تامین شود. براساس پیش‌بینی انجام شده تامین مالی بنگاه‌های نام‌برده، باتوجه به عملکرد شبکه بانکی کشور در سال گذشته و توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها در امسال، با تخصیص حدود ۱۰ درصد از تسهیلات اعطایی قابل انجام خواهد بود.

افزایش تولید و اشتغال، دو شرط اصلی

با تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رییس‌جمهور، عزمی راسخ برای اجرایی شدن برنامه‌ها ایجاد شده و همه مسئولان تلاش می‌کنند با رفع موانع تولید بتوان به اقتصاد کشور کمک کرد. علی یزدانی، رییس سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی درجلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در قزوین، از اختصاص ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به صنایع کوچک گفت و افزود: برای دریافت تسهیلات واحدهای صنعتی شرایطی تبیین شده است تا واحدهایی که به دلایلی دچار مشکلات مالی یا تولیدی شده‌اند به شرط آنکه بتوانند تا پایان امسال ظرفیت تولید و اشتغال خود را افزایش دهند، از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

همچنین ببینید

با ابلاغ بانک مرکزی؛ شرایط امهال مطالبات واحدهای تولیدی اعلام شد

بانک مرکزی مصوبه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که توسط شورای پول و اعتبار ...