خانه > اخبار > پیروز جنگ ارزی چه کسی خواهد بود؟

پیروز جنگ ارزی چه کسی خواهد بود؟

به‌گزارش روابط عمومی خانه صنعت و معدن تهران و به نقل از اقتصادنیوز، ارزش یورو هم‌اکنون به بالاترین سطح یک سال اخیر رسیده که این اتفاق قطعا خبر خوشی برای «ماریو دراگی»، رییس بانک مرکزی اروپا نخواهد بود. برآوردهای بانک مرکزی اروپا (ECB) از نرخ موثر یورو در برابر سبد ارزی متشکل از ۳۸ واحد پولی، روز پنجشنبه روی ۱۱۹.۹۰۵۶ باقی ماند. این بدان معناست که ارزش واقعی یورو بسیار سریع‌تر از آنچه که عمدتا اتفاق می‌افتد، در برابر دلار افزایش یافته است.

به‌گزارش بلومبرگ، از دوم ژانویه ۲۰۱۵، یعنی سه هفته مانده به اعلام رسمی برنامه انبساطی ECB موسوم به تسهیل کمّی، از سوی ماریو دراگی، ارزش یورو به بالاترین سطح خود افزایش یافته است. همچنین ارزش این واحد پولی مشترک در حوزه یورو در مقایسه با دلار، هم‌اکنون در بالاترین سطح سه ماه اخیر خود قرار دارد.

«جاناتان لوینس»، اقتصاددان موسسه کپیتال اکونومی می‌گوید: بانک مرکزی اروپا که سال گذشته موفق شد ارزش یورو را تا حد امکان پایین آورد، به تازگی در رقابت با سیاست‌گذاران پولی بر سر کاهش ارزش پول خود با هدف تحریک رشد و نجات از افتادن به ورطه تورم منفی، ناموفق عمل کرده است. درحالیکه ECB مدام تاکید کرده که واحد پولی «یورو»، یک ابزار سیاست‌گذاری نیست با اینحال واضح است که این نهاد باید دوباره یورو را به شدت تضعیف کند تا بتواند دستیابی به چارچوب هدف تورمی خود را محقق کند.

دراگی تاکنون در مواجهه با افت قیمت نفت، برای احیای تورم در منطقه یورو در منطقه یورو ناکام بوده است. در حالی که نفت ارزان برای مصرف‌کننده و رونق فعالیت‌های اقتصادی موهبت محسوب می‌شود، ولی یک پول قدرتمند می‌تواند بر صادرات فشار وارد آورده و همین احیای ضعیف اقتصادی را هم از حوزه یورو دور کند.

از ماه ژوئن ۲۰۱۴، بانک مرکزی اروپا نرخ‌های بهره منفی را در دستور کار خود قرار داده که این اقدام تاثیر پایین‌آوردن نرخ برابری پولی به دنبال داشته است. سیاست‌گذاران پولی می‌گویند: هدف آنها نرخ برابری ارزی نیست.

«فردریک دوکروزت»، اقتصاددان بانک پیکتت سوییس می‌گوید: سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا هم‌اکنون دست به کاهش بیشتر نرخ بهره خواهند زد که این اقدام احتمالا همسو با «نظام دولایه‌ای» در مدیریت ذخایر بانکی انجام می‌گیرد تا پول خود را در جایی قرار دهند که لازم است.

همچنین ببینید

ثبات؛ مهمترین دستاورد اقتصادی دولت

مهم‌ ترین دستاورد و نقطه قوت دولت در عرصه اقتصادی به باور کارشناسان، ثبات و ...