خانه > اخبار > پیشنهاد تشکیل صندوق برای سرمایه‌گذاری در پایین دست پتروشیمی

پیشنهاد تشکیل صندوق برای سرمایه‌گذاری در پایین دست پتروشیمی

 

صالحی با یادآوری این نکته که تعیین نرخ متعادل برای خوراک در دیپلماسی اقتصادی و افزایش دستاوردهای منطقه ای تاثیرگذار است، گفت: ما نیاز داریم که ارزش افزوده ایجاد کنیم.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت و معدن استان تهران ؛ حمیدرضا صالحی،  عضو هیئت مدیره خانه تهران و دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته، در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره تصمیم اخیر مجلس در تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها گفت: در ابتدای امر نظر مجلس این بود که نرخ وراک پایین‌تر باشد اما با نامه وزیر نفت به مجلس این نظر تغییر کرد که منجر به عقب‌نشینی نمایندگان شد.

 

وی با اشاره به اینکه نرخ خوراک در حال حاضر با متغیر قیمت ۴ هاب منطقه‌ای و بین المللی تعیین شده است، به اختلافات بین وزارت صنعت و نفت اشاره و تصریح کرد: ریشه این اختلاف زمانی شروع شد که وزرای صنعت، دفاع و کار و تعاون که هلدینگ‌هایی را زیرمجموعه خود داشتن، طی نامه‌ای اعلام کردند که باید خوراک پتروشیمی‌ها پایین بیاید و این بحث غلظت گرفت.

 

صالحی افزود: آنچه باید در نظر داشت اینکه ما ابتدا باید به نحوی نرخ خوراک را تعیین کنیم که منجر به رانت نشود همچنین باید درنظر داشته باشیم که ما کشوری هستیم که در منطقه خلیج فارس واقعیم و دارای بزرگ‌ترین ذخایر گازی جهان هستیم.

 

وی اظهار داشت: این تفکر زمانی مطرح بود که نرخ خوراک باید معادل نرخ گاز صادراتی به ترکیه (۳۶ سنت) باشد و از طرفی نرخ سه سنت صاحبان منصب در پتروشیمی‌ها، وزارت خانه‌های ذینفع، بنگاه‌ها و هلدینگ‌ها هم که اصرار داشتند خوراک ارزان باشد هم اشتباه است.

همچنین ببینید

سبک چینی حمایت از تولید

کشور چین طی چهار دهه با رشد مستمر و بالا، به بزرگ‌ترین اقتصاد، تولیدکننده، تجارت‌کننده ...