خانه > اخبار > پیش بینی ایجاد 6هزار شغل با طرح توسعه تامین مالی در سال 97

پیش بینی ایجاد 6هزار شغل با طرح توسعه تامین مالی در سال 97

پیش بینی شده است امسال برای افزایش تولید ملی، خودکفایی و اشتغال پایدار به کمک طرح «توسعه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی»، ۶ هزار شغل بر پایه کسب و کارهای کوچک در ۱۴ استان کشور ایجاد شود.

 

به نقل از  خبرنگار اقتصادی ایرنا، ایجاد فرصت‌های شغلی با بهره‌گیری از کسب و کارهای خرد یکی از راهکارهای مرسوم در دنیاست و کارشناسان معتقدند در صورت وجود زمینه و انگیزه کافی، می‌تواند موتور محرک نوآوری در تولید باشد.
کسب و کارهای کوچک به دلیل امکان ایجاد فرصت‌های شغلی با سرمایه اندک، زمان اندک بین اجرای طرح و رسیدن به مرحله تولید و اشتغالزایی بالا ظرفیتی بی‌نظیر است.
حمایت از این کشب و کارها با پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و کارمزد کم، رونق خاصی گرفته است.
سازمان برنامه و بودجه کشور بتازگی خلاصه ای از برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۱۳۹۷ را منتشر کرده که شامل ۱۰ طرح و برنامه در زمینه اشتغال است.
این طرح ها شامل طرح دانش آموختگان دانشگاهی، مشوق کارفرمایان، مهارت آموزی در محیط، یارانه دستمزد، تامین مالی خرد، توسعه مشاغل خانگی، توسعه اشتغال در بخش مسکن، کشاورزی، صنعت، حمل و نقل و گردشگری است. 
طرح توسعه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی یکی از طرح های تولید و اشتغال امسال دولت است که افزایش توسعه کسب و کارهای خرد و خانگی در مناطق روستایی، توانمندسازی افراد و بهبود معیشت روستاییان را دنبال می کند.
در این طرح به بانکداری پیوندی اشاره شده که به معنای پیوند مالی بین یک موسسه مالی رسمی با یک موسسه مالی غیررسمی محلی همچون گروه های خودیار است. 
گروه های خودیار باید شامل ۱۵ تا ۲۵ نفر عضو ساکن همان محل باشد. از هر خانواده فقط یک نفر می تواند در این گروه عضو شود.
همچنین افراد زیر ۱۸ سال و کسانی که بدهی معوق یا چک برگشتی دارند، نمی توانند به عضویت گروه درآیند. 
طرح توسعه تامین مالی خرد با ایجاد تسهیلات بانکی، بدون نیاز به ضمانت و وثیقه برای روستاییان تنگدست و آسیب پذیر فراهم شده است که از طریق راهبردهای تامین مالی خرد نزد موسسه تاک میسر می شود. 
همچنین افراد آسیب پذیر و کم درآمد در مناطق شهری و روستایی بویژه زنان و جوانان می توانند از این طرح استفاده کنند. 
با توجه به تجارب موفق این برنامه و مشارکت و هماهنگی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و بانک کشاورزی، می توان در ۶ سال ۱۰۰ هزار نفر جدید را در قالب ۶ هزار گروه خودیار به جامعه زیر پوشش برنامه اضافه کرد.
در این برنامه از منابع قانون اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری استفاده می شود. 

** منابع مالی مورد نیاز
دوره زمانی اجرای برنامه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی سه سال است و مشتمل بر تشکیل گروه های خودیار، بانک پذیر شدن آنها و راه اندازی کسب و کار توسط حدود ۱۰ درصد اعضای گروه های خودیار می شود.
هزینه ظرفیت سازی هر گروه خودیار ۱۰۰ میلیون ریال برای سه سال است. 
در هر یک از سال های اول و دوم ۴۰ میلیون ریال و در سال سوم ۲۰ میلیون ریال پرداخت می شود. 
بنابراین با احتساب تشکیل یک هزار گروه در سال ۱۳۹۷ و ادامه فعالیت سه هزار گروه موجود، اعتبارات بودجه ای که برای ارائه خدمات فنی و مشاوره ای، بسیج اجتماعی، ظرفیت سازی در داخل بانک و سازمان های مدنی و افراد هدف مورد نیاز است، ۱۲۰ میلیارد ریال برآورد می شود. 
بر این اساس، اشتغالزایی ۶ هزار نفر پیش بینی شده است.
برای اجرای طرح توسعه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی به عنوان یکی از طرح های اشتغالزایی، یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات و ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
این اعتبار و تسهیلات فقط به ۱۴ استان اختصاص می یابد که در این میان استان های کمتر برخوردار مانند کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی بیشترین سهم را دارند و ۱۷ استان مانند تهران، البرز، قم و همدان در این طرح جایی ندارند. 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

وزیر صمت: قاچاق پوشاک کاهش یافت/افزایش ۲۰ درصدی تولید پوشاک در ۹ ماهه امسال

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: روند کنونی در کاهش واردات پوشاک و ارتقای موقعیت ...