خانه > اخبار > چشم‌ انداز اقتصاد ایران و جهان در سال آینده

چشم‌ انداز اقتصاد ایران و جهان در سال آینده

نخستین پیش‌بینی موسسات معتبر بین‌المللی درخصوص شرایط اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷ از سوی «اکونومیست» منتشر شد. این موسسه معتبر در بخش «ایران» از گزارش خود، از انتظار برای تداوم دستاوردهای اخیر اقتصاد ایران یعنی «رشد بالای ۵ درصد» و «تورم تک‌رقمی» خبر داده است.

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد: نخستین پیش‌بینی موسسات معتبر بین‌المللی درخصوص شرایط اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷ از سوی «اکونومیست» منتشر شد. این موسسه معتبر در بخش «ایران» از گزارش خود، از انتظار برای تداوم دستاوردهای اخیر اقتصاد ایران یعنی «رشد بالای ۵ درصد» و «تورم تک‌رقمی» خبر داده است.
اکونومیست در این پیش‌بینی، به احتمال تداوم دولت روحانی در دوره بعدی اشاره کرده و افزوده که با کاهش قیمت نفت، ایران برای بهبود اقتصاد خود به اقداماتی همچون جذب بیشتر سرمایه‌گذاری خارجی دست خواهد زد.
اکونومیست از اقتصاد جهان نیز تحلیل‌های جالبی ارائه کرده است. به اعتقاد این نشریه «یمن» در صدر ۱۰ کشور دارای بیشترین رشد اقتصادی در سال آینده میلادی در حوزه جنوب شرقی آسیا، آفریقا و خاورمیانه است. امری که نشان می‌دهد پیش‌بینی‌های کنونی، دایر بر احتمال برقراری صلح در یمن طی ماه‌های آینده خواهد بود. علاوه بر این، اکونومیست در بخشی ویژه به دو پدیده مهم سال ۲۰۱۶ یعنی «برگزیت» و «پیروزی ترامپ» پرداخته و با بررسی پیامدهای این دو رخداد بر اقتصاد جهان، پیش‌بینی کرده که دولت‌های پوپولیستی، راست‌گرا و ناسیونالیست‌های اقتصادی در سال آینده قدرت بگیرند. سرفصل‌های ویژه‌نامه سال اکونومیست را می‌توانید با فاصله اندکی پس از انتشار در «دنیای اقتصاد» بخوانید.

اکونومیست پیش‌بینی خود از چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷ را ارائه کرد. این موسسه معتبر، در گزارش خود پیش‌بینی کرده که نرخ تورم تک‌رقمی اقتصاد ایران در سال آینده هم با ثبت سطح ۹ درصدی پایدار بماند و تولید ناخالص داخلی ایران، رشدی ۴/ ۵ درصدی را در سال آینده تجربه کند. اکونومیست در گزارش خود عنوان کرده که ۱۰ کشور از آسیای شرقی، آفریقا و خاورمیانه بیشترین نرخ‌های رشد اقتصادی در سال آینده را از آن خود می‌کنند که در صدر آنها، یمن قرار دارد. این موضوع بیانگر این است که در تحلیل‌های کنونی، احتمال دستیابی به صلح در این کشور جنگ‌زده جدی گرفته می‌شود. علاوه بر این، اکونومیست در بخشی ویژه به دو پدیده مهم سال ۲۰۱۶ یعنی «برگزیت» و «پیروزی ترامپ» پرداخته و با بررسی پیامدهای این دو پدیده بر اقتصاد جهان، پیش‌بینی کرده که دولت‌های پوپولیستی، راست‌گرا و ناسیونالیست‌های اقتصادی در سال آینده قدرت بگیرند. موضوعی که به گفته اکونومیست، سال ۲۰۱۷ را به سالی ناخوشایند برای لیبرال‌ها تبدیل می‌کند و نظم کنونی جهان مدرن را دستخوش تغییر خواهد کرد.

همچنین ببینید

اقتصاد ایران در 9 ماهه امسال 4.4 درصد رشد کرد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: اقتصاد ایران در ۹ ماهه نخست امسال با احتساب نفت ...