خانه > اخبار > چشم انداز قیمت طلا در سال ٢٠١۶

چشم انداز قیمت طلا در سال ٢٠١۶

افزایش تقاضا براى طلا در سال ٢٠١۶ توسط کشورهاى آسیایى محتمل است . ولى این تقاضا عمدتا از طرف بانکهاى مرکزى و مردم در آسیا احتمالا به وجود خواهد آمد و تقاضایى واقعى است .

 

چشم انداز قیمت طلا در سال ٢٠١۶ / آیا طلا خط مقاومت روانى را خواهد شکست؟

چند سال است که از سقوط طلا می گذرد و همانند پیرى فرتوت توان بلند شدن ندارد. چند سال است که طلا مرغوبیت خود را به عنوان یک کالاى ذخیره کردنى از دست داده است و ارزهاى پرقدرت به دلیل ثبات نسبى در بازار جهانى و مخصوصا در بازارهاى مالى جهانى جاى این فلز رنگین را گرفته است . تقریبا دو سالى است که هیچ کس در بازارهاى مالى جهان تردیدى به خود راه نمی دهد که طلا را با دلار امریکا در بسکت دارایی هاى خود عوض کند. هم اکنون بحث هاى زیادى مى شود که سال ٢٠١۶ سال خیز مجدد طلا است .

تحلیل ها نشان می دهد که طلا در دو سال آینده به دوران طلایى خود پا می گذارد. و به همین دلیل مجددا تمایل به خرید دلار در بازارهاى جهانى ادعا مى شود که رو به افزایش است . به نظر می رسد که بیشتر کسانى که پیش بینى می کنند دلار در سال ٢٠١۶ خیز برمی دارد موسسات مالى و اشخاصى هستند که موجودى طلاى زیادى در اختیار دارند. اگر واقع بینانه نگاه کنیم هیچ تحول مثبتى براى بالا بردن قیمت طلا در سال ٢٠١۶ دیده نمى شود و  برعکس بعضى تحلیل ها که معتقد به جهش قیمت دلار در سال ٢٠١۶ و ٢٠١٧ هستند ، اعتقاد براى بالا رفتن قیمت طلا به نظر بسیار ضعیف است .

اگر به محرکهاى قیمت طلا در سال ٢٠١۶ نگاه کنیم ، همه ضعیف هستند. یکى از این محرکها قیمت پایین دلار امریکا است . دلار امریکا با پشتوانه اقتصاد رو به جلو و قوى امریکا و احتمال حداقل دو بار افزایش نرخ بهره در سال ٢٠١۶ ، هیچ گونه احتمال بالایى براى کاهش ندارد. دلار امریکا در بدترین حالت خود همچنان قوى باقى خواهد ماند و ممکن است در سال ٢٠١۶ تنها یک اصلاح قیمتى داشته باشد. بنابراین ضعف دلار امریکا براى تقویت قیمت طلا در سال آینده میلادى محتمل نیست .

همچنین ببینید

زورآزمایی سیاست و اقتصاد در بازار طلا

صبح روز گذشته، حالت انتظاری بازارهای مختلف جهانی به اوج رسید. تمام بازارها صبح چهارشنبه ...