خانه > اخبار > کاهش معافیت‌های مالیاتی در برنامه ششم توسعه

کاهش معافیت‌های مالیاتی در برنامه ششم توسعه

لایحه برنامه ششم توسعه در حال تدوین و پشت‌سر گذاشتن مراحل نهایی است و قرار شده در همین روزها به همراه بودجه سال ۹۵ به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

برخی از جزئیات این لایحه منتشر شده که یکی از این موارد کاهش ۵۰درصدی معافیت‌های مالیاتی است. دولت در برنامه ششم توسعه پیشنهاد کاهش ۵۰درصدی معافیت‌های مالیاتی برای برخی نهادها را داده است. این در حالی است که تحلیلگران اقتصادی معتقدند، معافیت‌های مالیاتی بی‌مورد همگی باید برداشته شده و تنها برای برخی فعالیت‌های اقتصادی که سرمایه‌گذاری یا فعالیت‌های فرهنگی تلقی می‌شوند به‌عنوان مشوق نگه داشته شوند.
سخت‌گیری‌های جدید مالیاتی
سازمان مدیریت و برنامه کشور در این لایحه پیشنهاد داده است تا پایان برنامه ششم مجموع معافیت مالیاتی و حقوق ورودی ۵۰درصد کاهش یابد. به موجب این برنامه برقراری هرگونه تخفیف، ترجیح یا معافیت مالیاتی و حقوق ورودی جدید در برنامه ممنوع و دولت مکلف است از طریق هدفمندسازی و بازنگری معافیت‌های مالیاتی و حقوق ورودی موجود، مجموع آنها را به میزان ۵۰درصد تا پایان برنامه کاهش دهد. به گفته دولت، این پیشنهاد به منظور اصلاح نظام درآمدی دولت و همچنین قطع وابستگی بودجه بهنفت تا پایان برنامه ششم مطرح شده است. همچنین در این برنامه آمده است استان‌های مقدس و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و قرارگاه‌های سازندگی و شرکت‌ها و موسسه‌های وابسته به این اشخاص از سال نخست برنامه ششم نسبت به تمامی فعالیت‌های اقتصادی خود، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.

همچنین ببینید

تاسیس ۶ بندر خشک تا پایان برنامه ششم توسعه

معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی از جدیدترین اقدام وزارت راه و ...