خانه > اخبار > کاهش 60 درصدی واردات مواد اولیه کارخانجات

کاهش 60 درصدی واردات مواد اولیه کارخانجات

عضو هیئت مدیره خانه صنعت و معدن در برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” رادیو گفت‌گو، گفت: در نه ماه امسال ۳۵ میلیارد دلار صادرات کالا داشته ایم و ۳۸ میلیارد دلار واردات داشته ایم که در این یک ماه تراز تغییر کرده است. البته این کاهش واردات در زمینه مواد اولیه کارخانجات بوده است که نسبت به مدت مشابه قبل خود ۶۰ درصد کاهش نشان می دهد.

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع صادرات کلید برون گرایی؛ آیا تراز تجاری مثبت می شود؟ و با حضور دکتر شاه ویسی کارشناس اقتصادی، دکتر هادی موسوی نیک استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد کلان، ابوالحسن خلیلی عضو هیئت مدیره خانه صنعت و معدن، امین هاشمی کارشناس و پژوهشگر اقتصادی و محمد لاهوتی ریاست کنفدراسیون صادرات روانه آنتن شد.

امین هاشمی با بیان اینکه یکی از محورهای اقتصادی مقاومتی صادرات و برون گرایی اقتصادی است، اظهار داشت: برون گرایی اقتصادی معانی و کارکردهای متفاوتی می تواند داشته باشد.

وی با تصریح بر اینکه در صادر کردن کالا شکی نیست، بیان داشت: اگر بتوانیم به یک توسعه پایدار صادراتی دست پیدا کنیم به یکی از اهداف ملی اقتصادی مان دست پیدا می کنیم.

این پژوهشگر تاکید کرد: محور توسعه آینده کشور باید افزایش صادرات به ویژه در بخش تولیدی و غیر نقتی باشد که تحقق این امر مستلزم داشتن استراتژی توسعه صادرات است که این استراتژی باید تدوین شود و بر اساس آن برنامه ریزی شود.

هاشمی با تاکید بر اینکه باید تحکیم زیرساخت های صادراتی صورت بگیرد، گفت: برای این موضوع فکر شود تا مشکلات و موانعی که پیش روی سازندگان مان است برطرف شود که از جمله اینها بروکراسی اداری و عدم آگاهی نیروی انسانی از علم اقتصاد و صادرات است.

در ادامه دکتر شاه ویسی با بیان اینکه امروز اقتصاد و تجارت یک ظرفیت را از خودش بروز می دهد، اظهار داشت: یعنی هم می تواند به تولید قدرت و هم می تواند به ارتباطات بین المللی و تعاملات سازنده کمک می کند تا ظرفیت های جدیدی را به وجود بیاورد.

همچنین ببینید

پخش فصل دوم مجموعه مستند معدنی تلویزیونی آژنگ با نگرش ویژه بر اقتصاد  مقاومتی، تولید و اشتغال

 فصل دوم مجموعه مستند معدنی تلویزیونی آژنگ با نگرش ویژه بر اقتصاد  مقاومتی، تولید و ...