خانه > اخبار > کدامیک از اعضای اوپک نسبت به سطح تولید توافق شده تخلف کردند؟

کدامیک از اعضای اوپک نسبت به سطح تولید توافق شده تخلف کردند؟

در ماه مه ۲۰۱۸ تولیدکنندگان اوپک ۷۱۱ هزار بشکه در روز کمتر از سطح تولید توافق شده تولید کردند.

اوضاع بازار نفت پیچیده شده است. امریکا تهدید می کند تا واردکننده های نفت ایران باید وارداتشان را به صفر برسانند و هنوز آینده روشنی برای این بازار مشخص نشده است.

مرکز پژوهش های مجلس در ماهنامه تحلیلی انرژی به بررسی اجلاس ۱۷۴ اوپک و پیامدهای ناشی از آن بر بازار نفت پرداخته است.

طبق این گزارش، سازمان اوپک در اجلاس ۱۷۱ با همکاری برخی تولیدکنندگان غیراوپک تصمیم گرفت که  ۸/۱ میلیون در روز از تولید خود را کاهش دهد. پایبندی نسبتاً بالای تولیدکنندگان در مدت اجرای توافق از یک طرف باعث تقویت قیمت نفت و از طرف دیگر کاهش مازاد عرضه در بازار و کاهش سطح ذخیره سازی های تجاری و برگشت آن به سطح متوسط پنج سال گذشته شد. درحالیکه تقویت قیمت ها نیز در سطحی نبود که بر رشد تقاضای جهانی نفت اثر منفی بگذارد و باعث کاهش نرخ رشد آن شود.

 در این شرایط اجلاس ۱۷۴ اوپک در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸ در وین برگزار شد. در این نشست پس از بحث و گفتگو در مورد تجدیدنظر یا ادامه توافق کاهش تولید، در نهایت توافق شد که در اجلاس ۱۷۱ که در اجلاس گذشته تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شده بود ادامه یابد، اما چون سطح کاهش تولید اعضا بیش از مقدار توافق شده و در ماه مه پایبندی ۱۵۲ درصد بوده است، اعضا سطح تولید را افزایش داده و پایبندی را به ۱۰۰ درصد برسانند. دلیل پایبندی بالای تولیدکنندگان اوپک به توافق، ناتوانی برخی کشورها در عمل به سقف تولید تعهد شده بود. براساس آمار منتشر شده از تولید اوپک براساس متوسط منابع ثانویه، در ماه مه ۲۰۱۸ تولید اوپک ۸۲۴/۳۱ میلیون بشکه در روز بود که نسبت به متوسط سال ۲۰۱۷ به مقدار ۵۴۸ هزار بشکه در روز کمتر و نسبت به سطح تولید اکتبر ۲۰۱۶ که براساس آن توافق صورت گرفت به مقدار ۲۸۲/۱ میلیون بشکه در روز کمتر بوده است. البته این سطح تولید مربوط به کل اوپک است و اگر تولید لیبی و نیجریه که از توافق اوپک مستثنا شده بودند محاسبه نشود، سطح تولید ۱۲ عضو متعهد شده در توافق در ماه مه ۲۰۱۸ به مقدار ۲۲۶/۲۹ میلیون بشکه در روز بوده که نسبت به متوسط سال ۲۰۱۷ به مقدار ۶۶۹ هزار بشکه در روز کمتر و نسبت به سطح تولید اکتبر ۲۰۱۶ که براساس آن توافق صورت گرفت به مقدار ۷۸۱/۱ میلیون بشکه در روز کمتر بود.

در ماه مه ۲۰۱۸ تولیدکنندگان اوپک ۷۱۱ هزار بشکه در روز کمتر از سطح تولید توافق شده تولید کردند. ونزوئلا ۵۸۰ و آنگولا ۱۴۰ هزار بشکه در روز کمتر از سطح تولید توافق شده تولید کردند. تولید عربستان سعودی ۹۸۹/۹ میلیون بشکه در روز بود و ۶۹ هزار بشکه در روز کمتر از سطح تولید توافق شده تولید داشت. درحالیکه کشور عراق ۱۱۲ هزار بشکه در روز بیش از مقدار توافق شده تولید داشت. در جدول ذیل سطح تخلفات هر یک از اعضای اوپک نسبت به سطح تولید توافق شده ذکر شده است.

 

براساس آمار این جدول و توافق اوپک در اجلاس ۱۷۴، تولیدکنندگان اوپک می توانند ۷۱۱ هزار بشکه در روز تولید خود را افزایش دهند. علاوه بر این، در بین کشورهای غیراوپک نیز مکزیک حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید پایه خود کمتر تولید می کند. درحالیکه تعهد این کشور ۱۰۰ هزار بشکه در روز بود. ازاین رو تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک درمجموع بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰هزار بشکه در روز می توانند به تولید خود اضافه کنند.

به طور کلی براساس گزارش ماهنامه انرژی، اجلاس ۱۷۴ اوپک در شرایطی برگزار شد که قبل از آن عربستان سعودی و روسیه توافق ضمنی خود را برای افزایش تولید اعلام کرده بودند و از طرف دیگر عربستان نیز از طرف دولت آمریکا برای افزایش تولید تحت فشار قرار گرفته بود. ازاین رو تحلیلگران پیش بینی می کردند که عربستان سعودی با حمایت متحدان خود در اوپک ازجمله امارات متحده عربی و کویت، دیگر اعضا را برای افزایش سطح کلی تولید اوپک بین یک تا دو میلیون  بشکه در روز تحت فشار قرار دهند. درحالی که برخی کشورها نظیر ایران، ونزوئلا و عراق مخالفت خود را با هرگونه افزایش در سقف تولید اعلام کرده بودند. در نهایت سقف کلی تولید اوپک تغییر نکرد و توافق شد که توافق انجام شده در اجلاس ۱۷۱ که در اجلاس گذشته تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شده بود ادامه یابد اما چون سطح کاهش تولید اعضا بیش از مقدار توافق شده است و در ماه می پایبندی ۱۵۲ درصد بود، اعضا سطح تولید را افزایش داده و پایبندی را به ۱۰۰ درصد برسانند.

این گزارش همچنین می نویسد: به طور کلی پیامدهای تصمیم اجلاس ۱۷۴ بر بازار مثبت بود چرا که تا پایان سال ۲۰۱۸ تعادل بازار حفظ خواهد شد و تأثیر اولیه آن بر قیمت های نفت نیز مثبت بود و قیمت نفت برنت موعددار در روز ۲۲ ژوئن با ۵/۱ درصد افزایش نسبت به روز ماقبل خود به ۳۸/۷۳ دلار در بشکه رسید. البته تأثیر قطعی آن به عملکرد آتی تولیدکنندگان و چگونگی و کمیت افزایش تولید اوپک و غیراوپک بستگی خواهد داشت. از دیگر نکات مثبت این تصمیم می توان به عدم اخلال در همکاری بین اعضای اوپک و حفظ سهم بازار کشورهایی اشاره کرد که در شرایط کنونی قادر به تولید متناسب با تولید تعهد شده خود نیستند.