خانه > اخبار > کدام بخش‌های اقتصادی وام‌های بیشتری از بانک‌ها گرفته‌اند

کدام بخش‌های اقتصادی وام‌های بیشتری از بانک‌ها گرفته‌اند

در  هشت ماهه نخست سال جاری بخش خدمات با دریافت ۳۷.۵ درصد بیشترین سهم کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها را از آن خود کرده است. بر اساس گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده در هشت ماهه نخست امسال ۲۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بخش‌های اقتصادی پرداخت شده که ۸۲.۵ هزار میلیارد تومان آن به بخش خدمات رفته است.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس اطلاعات این گزارش در همه دوره‌های مورد بررسی (هشت ماهه سال ۹۱ تا هشت ماهه سال ۹۴) بخش خدمات همیشه بالاترین سهم تسهیلات دریافتی را داشته است.

کمترین سهم هم متعلق به بخش کشاورزی است که ۸.۹ درصد معادل ۱۹.۵ هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات بانک‌ها را دریافت کرده است. در همه سال‌های مورد بررسی نیز بخش کشاورزی کمترین میزان تسهیلات را دریافت کرده است. برای نمونه در هشت ماهه سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۳ سهم این بخش از کل تسهیلات ۸.۴، ۹.۱ و ۶.۲ درصد بوده است.

بعد از بخش خدمات، بیشترین تسهیلات با ۲۹.۲ درصد نصیب بخش صنعت و معدن شده که ۶۴.۲ هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات است. اگرچه هیچ‌گاه بخش صنعت و معدن نتوانسته تسهیلات بیشترس در مقایسه با بخش خدمات دریافت کند، اما در همه سال‌های مورد بررسی میان این دو بخش رقابت وجود داشته و همیشه اختلاف تسهیلات دریافتی توسط این دو بخش اندک بوده است. به گونه‌ای که در سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۳ بخش خدمات به ترتیب ۳۳.۴، ۳۴.۶ و ۳۶.۶ درصد تسهیلات بانک‌ها را گرفته و در همین سال‌ها سهم بخش صنعت و معدن به ترتیب ۳۲.۲، ۳۰.۱ و ۳۱.۳ درصد بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، رتبه سوم و چهارم دریافت تسهیلات بانکی هم با ۱۳.۸ و ۱۰.۵ درصد مربوط به بخش بارزگانی و مسکن و ساختمان است. میان این دو بخش هم در کسب رتبه سوم و چهارم دریافت تسهیلات رقابت وجود داشته و در سال ۹۱ و ۹۲ مسکن و ساختمان تسهیلات بیشتری دریافت کرده اما در دو سال ۹۳ و ۹۴ سهم بخش بازرگانی بیشتر بوده است. یعنی دقیقا در دو سالی که مسکن و ساختمان با رکود مواجه بوده‌اند.

image_fullsize_ee17d26f-969d-45f2-8a7a-5190898a0e44_640d61fb-22b3-420a-91d4-1f5ed39f2a38_freesize-full

همچنین ببینید

پیشتازان وام دوم رونق

استارت فاز دوم پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید زده شد. آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به ...