خانه > اخبار > کرباسیان در نشست شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی سنگ‌آهن ایران مطرح کرد: تاکید شریعتمداری بر نظرخواهی از تشکل‌ها

کرباسیان در نشست شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی سنگ‌آهن ایران مطرح کرد: تاکید شریعتمداری بر نظرخواهی از تشکل‌ها

نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری پنجمین همایش بین‌المللی سنگ آهن ایران، با حضور مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو، داریوش اسماعیلی رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی،

مهرداد اکبریان رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران و دیگر فعالان این حوزه در محل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) برگزار شد.
پنجمین همایش بین‌المللی سنگ‌آهن ایران قرار است اردیبهشت سال آینده برگزار شود. بی‌تردید برپایی این همایش و تعامل فعالان حوزه سنگ‌آهن با سازمان‌های معدنی، مجلس شورای اسلامی و… می‌تواند در تکمیل زنجیره ارزش صنعت فولاد نیز نقش مهمی ایفا کند، زیرا سنگ‌آهن اصلی‌ترین ماده اولیه برای تولید فولاد است.
از سوی دیگر توسعه این حوزه به همراه فعالیت هرچه بیشتر معادن کوچک و متوسط‌مقیاس، توسعه مناطق محروم و اشتغالزایی را به همراه خواهد داشت. در کنار تمامی موارد یاد شده نباید در حوزه سنگ‌آهن از بازارهای جهانی و تغییرات آن غافل ماند.

ایجاد فضای تعاملی بین دو قوه و بخش خصوصی
رئیس هیات عامل ایمیدرو در سخنانی در نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری پنجمین همایش بین‌المللی سنگ‌آهن ایران اظهار کرد: حوزه معدن و صنایع معدنی در نگاه مسئولان کشور به ویژه دولت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. حال همراهی مجلس شورای اسلامی با تشکیل فراکسیون معدن و صنایع معدنی و دبیرخانه مشترک با دولت در این حوزه، همراهی مجلس را در کنار دولت ایجاد می‌کند. به گزارش صمت به نقل از روابط عمومی انجمن سنگ‌آهن ایران، مهدی کرباسیان با اشاره به تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر نظرخواهی از تشکل‌های معدنی در توسعه این بخش، اظهار کرد: خوشبختانه علاوه بر دولت؛ مجلس شورای اسلامی نیز با راه‌اندازی دبیرخانه مشترک بین دو قوه مقننه و مجریه، به همراهی با این بخش مصمم است. رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: با این تعریف ایجاد فضای تعاملی بین دو قوه و بخش خصوصی برای بهرمندی از ظرفیت‌های معدن و صنایع معدنی تحقق یافته و امیدوارم این روند تداوم داشته باشد. وی گفت: مسئله زنجیره فولاد به طور اساسی در حوزه اقتصاد ملی موثر است و در این همایش باید ارائه مقاله‌های علمی در حوزه معدن را مورد توجه قرار داد. رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: بحث طرح جامع فولاد در این همایش محوری است و ایمیدرو آمادگی دارد تا مطالعاتی که در حوزه سنگ‌آهن داشته را در اختیار متولیان برگزاری همایش یاد شده قرار دهد. وی اظهار کرد: خوشبختانه انجمن سنگ‌آهن ایران به دلیل فراگیری اعضا از شرکت‌های کوچک و متوسط تا بزرگ‌مقیاس، نماینده مورد قبول تمام سنگ‌آهنی‌هاست. کرباسیان در بخش دیگری با تاکید بر تسریع در تجمیع معادن کوچک و متوسط اعلام کرد: تشکیل کنسرسیوم معادن کوچک می‌تواند یکی از راهکارها باشد و رصد سیاست‌های دیگر کشورها در این زمینه، یکی دیگر از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. وی افزود: سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت شنیدن پیشنهادهای کارشناسی شده فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی است و ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه‌ای، نقش حامی را در تحقق اهداف ایفا خواهد کرد.

آغاز به کار دبیرخانه مشترک حوزه معدن و صنایع معدنی دولت و مجلس
در ادامه، داریوش اسماعیلی، رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان به منظور جهت‌گیری به سمت حمایت از معادن در مجلس اتفاق نظر دارند اعلام کرد: دبیرخانه بخش معدن و صنایع معدنی برای ارتباط هرچه بهتر دولت و مجلس در دستیابی به اهداف، تشکیل شده است. به شدت بر این باوریم که ۲ بخش معدن و صنایع معدنی با هم عجین هستند و تفکیکی بین این دو بخش قائل نیستیم. وی با تاکید بر ایجاد فضای تعاملی بین تشکل‌های معدنی اظهار کرد: باید در جهت احیای بخش معدن گام برداشت و بهتر است تشکل‌ها با توجه به فضای همکاری که بین یکدیگر دارند؛ کمک‌رسان دولت و مجلس در نیل به اهداف باشند. وی افزود: مجلس شورای اسلامی معتقد است که یکی از راه‌های گره‌گشایی از معضلات اقتصادی کشور، بخش معدن است. اسماعیلی پیشنهاد داد: پرداختن به پیش‌شرط‌های دستیابی به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، موضوعات مربوط به معادن متروک، بررسی قوانین بخش معدن و معرفی مواردی که نیاز به اصلاح دارد و ارزیابی سیاست‌های دولت و مجلس در قبال حوزه صنعت و معدن می‌تواند محورهای این همایش باشد.

وجود کمیته بازار در همایش
مدیریت اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو در ادامه این نشست گفت: در ۸ ماه نخست سال ۱۳۹۶، ۱۲/۵ میلیون تن سنگ‌آهن به صورت دانه‌بندی و کنسانتره صادر شده که ارزشی حدود ۷۰۰ میلیون دلار دارد. این رقم در یک سال حدود ۱۸-۱۷ میلیون تن خواهد بود. اگر آهن محتوای این مقدار صادرات را در نظر بگیریم، به نوعی در حال صادرات ۱۰/۴ میلیون تن فولاد کشور هستیم.
امیر صباغ در جلسه شورای سیاست‌گذاری پنجمین همایش سنگ‌آهن ایران تحلیل کرد: دلیل اینکه تولیدکنندگان سنگ‌آهن، محصول خود را صادر می‌کنند این است که در داخل کشور حدود ۲۹ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد داریم که بازار داخلی ندارد و فولادسازان نمی‌توانند سنگ‌آهن را جذب کنند. به گفته وی، در صنعت سنگ‌آهن، به بازار جهانی بسیار وابسته هستیم. صباغ افزود: اگر فولادسازها نتوانند تقاضای داخلی ۳۰ میلیون تن فولاد را ایجاد کنند، وابستگی سنگ‌آهنی‌ها به بازار چین بسیار زیاد می‌شود و چون عیار متوسط سنگ‌آهن ایران بالا نیست به شدت آسیب خواهند دید. وی با بیان اینکه برای همایش، وجود یک کمیته بازار ضروری است، تصریح کرد: ورلد استیل تحلیلی دارد مبنی بر اینکه برای افزایش تولید فولاد به میزان سالانه ۳۰ میلیون تن باید برای مصرف این مقدار در داخل، GDP کشور ۱۰۰۰ میلیارد دلار باشد. این رقم در ایران هم‌اکنون حدود ۴۰۰ میلیارد دلار است. بنابراین ما نباید به امید رشد تقاضای فولاد در داخل باشیم. صباغ افزود: ضمن حمایت از افزایش صادرات فولاد پیشنهاد می‌کنم به دلیل همبستگی بسیار زیاد سنگ‌آهن با رشد ظرفیت تولید فولاد و کیفیت مصرف فولاد، بهتر است این دو موضوع با هم مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته شود.