خانه > اخبار > کسب جایگاه دوازدهم صنعت آلومینیوم جهان در چهل سالگی انقلاب

کسب جایگاه دوازدهم صنعت آلومینیوم جهان در چهل سالگی انقلاب

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی اعلام کرد با پایان طرح های توسعه آلومینیوم جنوب و بهره برداری از کارخانه جاجرم (خراسان شمالی) تا آخر امسال، ایران به رتبه دوازدهم جهانی در این صنعت دست می یابد.

 

به  نقل از سه شنبه تارنمای ایمیدرو، ایران اکنون از نظر ظرفیت تولید آلومینیوم در رتبه هجدهم جهان قرار دارد که اتمام این طرح ها، سبب ارتقای ۶ پله ای جایگاه کشور می شود.
بررسی خبرنگار ایرنا نشان می دهد طرح «آلومینیوم جنوب» دهه ۸۰ خورشیدی متوقف شد‌ اما ایمیدرو در دولت یازدهم با گشایش اعتبار اسنادی (ال.سی) آن را به حرکت درآورد و اکنون در سه مرحله ۳۰۰ هزار تنی تعریف شده است و انتظار می رود مرحله نخست آن پایان امسال یا اوایل سال آینده افتتاح شود.
آلومینیوم جنوب بزرگ ترین طرح تولید شمش آلومینیوم در ایران است که با مشارکت پنج بانک اجرا می شود.
وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس برنامه راهبردی تدوین شده برای افق ۱۴۰۴، دستیابی به هدف تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن را برای آلومینیوم پیش بینی کرده است.
گزارش های پیشین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) حاکی از آن است که میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای طرح های توسعه زنجیره آلومینیوم ۱۱ میلیارد دلار است که ۲۱.۵ درصد از کل سرمایه گذاری مورد نیاز بخش معدن وصنایع معدنی را تا افق ۱۴۰۴ دربرمی گیرد.
آمار تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی ایران در دوره ۹ ماهه امسال نشان داد صادرات زنجیره آلومینیوم و محصولات آن به وزن ۷۵ هزار و ۴۵۵ تن به ارزش ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسید که از نظر وزن و ارزش نسبت به دوره مشابه پارسال به ترتیب ۴۷ و ۴۳ درصد کاهش نشان می دهد.

** وضع تولید شمش آلومینیوم و آلومینا
ایمیدرو در گزارش امروز خود اعلام کرد: ظرفیت تولید آلومینیوم سال ۱۳۵۷ برابر با ۱۸ هزار تن بود و پارسال به ۴۴۲ هزار تن رسید و امسال به ۴۷۵ هزار تن می رسد.
پیش بینی شده است میزان تولید آلومینیوم ایران در پایان سال ۱۳۹۷ به ۳۸۵ هزار تن افزایش یابد؛ در حالی که پارسال ۳۳۷ هزار تن ثبت شد. 
پیش از این اعلام شد، کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم با ظرفیت ۴۰ هزار تن تا پایان امسال افتتاح می شود و برای آن به میزان ۹۴ میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و ۱۶۰ میلیارد تومان از محل منابع ایمیدرو و محل منابع داخلی خود شرکت، انجام شده است.
همچنین طرح تولید پودر آلومینا با ظرفیت اولیه ۸۰۰ هزار تن برای تامین حداقل نیاز راهبردی صنعت آلومینیوم کشور به این ماده معدنی تعریف شده است که سرمایه گذاری لازم برای این طرح ۶۵۰ میلیون یورو برآورد و بوکسیت مورد نیاز طرح نیز از طریق واردات تامین می شود.
طرح تولید ۱۶۰ هزار تن محصولات عریض آلومینیومی (فویل،پلیت و ورق قوطی) با سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون از دیگر اقدامات انجام شده در صنعت آلومینیوم است. 
روند تولید آلومینا از سال ۱۳۸۱ (آغاز تولید آلومینا در ایران) تا پارسال نشان می دهد تولید آلومینا از ۱۰۲ هزار تن در آغاز به ۲۴۰ هزار تن در سال ۹۶ افزایش یافت که رشد بیش از ۲ برابری تولید این ماده معدنی را نشان می دهد.
پیش بینی می شود تا پایان امسال میزان تولید پودر آلومینا به ۲۴۵ هزار تن برسد.
به گزارش ایرنا، سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران آمار تولید شمش آلومینیوم (خالص) را در سه واحد تولیدی ایرالکو، المهدی و هرمزال در ۹ ماهه امسال ۲۲۸ هزار و ۳۱۴ تن اعلام کرد که بیش از ۴۸ درصد آن سهم ایرالکوست.
بررسی ها حاکی از آن است که رشد میانگین سالیانه مصرف آلومینیوم در جهان ۶ درصد و رشد سالیانه مصرف آلومینیوم در ایران ۱۲ درصد برآورد می شود.
۲۵ درصد مصرف آلومینیوم جهان به ساخت وسایل نقلیه اختصاص می یابد. ۲۵ درصد آن در صنعت ساختمان، ۱۷ درصد در بسته‌بندی، ۱۲ درصد در صنعت برق و بقیه در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

نمایشگاه بین المللی ورزش کیش برگزار می گردد

نمایشگاه بین المللی ورزش کیش برگزار می گردد