خانه > اخبار > کشف 90 تن طلای جدید حاصل فعالیت اکتشافی در دولت یازدهم

کشف 90 تن طلای جدید حاصل فعالیت اکتشافی در دولت یازدهم

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : براساس برنامه اکتشافات جدید که در دولت یازدهم از سوی سازمان های ایمیدرو و زمین شناسی اجرا شده، تاکنون در مرحله مقدماتی ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن، ۵۰۰ میلیون تن زغالسنگ و ۹۰ تن طلا کشف شده است.

مهدی کرباسیان روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: برنامه جدید اکتشافی سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) که از سال ۱۳۹۳ باهدف بهره برداری بهینه از ذخایر کشور آغاز شد، حوزه ای گسترده به مساحت ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع در شرق کشور را در بر می گیرد.

** رشد ۲.۵ برابری فعالیت اکتشافی
وی خاطرنشان ساخت: اقدام یادشده در حقیقت ۲.۵ برابر اکتشافات انجام شده در ۸۰ سال گذشته است و می تواند نقشی ارزنده در چارچوب توسعه متوازن کشور و ارتقای نقش معادن در اقتصاد ملی و نیز دستیابی به هدف اقتصاد بدون اتکا به درآمدهای نفتی ایفا کند.
رییس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: فعالیت اکتشافی از منطقه مستعد معدنی سنگان (خراسان رضوی) آغاز و پس از آن به نوار شرقی و دیگر نقاط تسری یافت.
وی گفت: دستاورد این فعالیت عظیم در ۲۵ پهنه، شناسایی ۳۰۰ محدوده معدنی است و اکنون پیش بینی می شود برای تعدادی از این محدوده ها فراخوان داده شود و شماری نیز برای سرمایه گذاری برود.
به گفته کرباسیان، اجرای ۷۴ پروژه اکتشافی در مراحل اکتشاف عمومی، تفصیلی و تکمیلی در مناطق مختلف کشور روی مواد معدنی مختلف همچون آهن، زغالسنگ، پلی متال، طلا، مس، آنتیموان، سرب و روی، کرومیت، تیتان، نیکل، مولیبدن، باریت، فسفات و بوکسیت دستاوردهای ارزشمندی برای کشور داشته است.
وی یادآورشد: استخراج مواد معدنی پتاس، منیزیم، لیتیم و … از شورابه ها از جمله برنامه های در دست اجراست و در عین حال پروژه های اکتشاف تکمیلی یکی از نتایج آن در معدن طلای زرشوران (آذربایجان غربی) افزوده شدن ۵۰ درصدی به ذخایر این معدن است.

همچنین ببینید

وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر کرد لیست ۲۰۰ طرح قابل بهره‌برداری تا ۱۴۰۰

 سهم ۳۰ استان کشور از ۲۰۰ طرح صنعتی قابل بهره‌برداری تا سال ۱۴۰۰ اعلام شد. ...