خانه > اخبار > کشورهای اسلامی نزدیک به 50 درصد صادرات معدن و صنایع معدنی ایران را جذب کردند

کشورهای اسلامی نزدیک به 50 درصد صادرات معدن و صنایع معدنی ایران را جذب کردند

براساس آمار ۱۰ ماهه ۹۵ ( منتهی به دیماه ) حوزه معدن و صنایع معدنی ارزش صادرات این بخش به بیش از ۵.۴ میلیارد دلار رسید که از این رقم نزدیک به ۵۰ درصد را کشورهای اسلامی جذب کردند.

به  نقل از  خبرنگار اقتصادی ایرنا، براساس اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی ایران، تعداد ۱۲ کشور اسلامی در دوره مورد بررسی دو میلیارد و ۵۴۴ میلیون دلار از صادرات معدن وصنایع معدنی کشورمان را به خود اختصاص دادند .

کشورهای عراق، امارات متحده عربی و ترکیه در مدت یاد شده در مجموع با یک میلیارد و ۵۸۶ میلیون دلار نزدیک به ۳۰ درصد صادرات ایران را در این دوره جذب کردند.
عراق با ۷۱۶ ، امارات متحده عربی با ۴۹۴ و ترکیه با ۳۷۶ میلیون دلار در ۱۰ ماهه ۹۵ بالاترین سهم را از آن خود ساختند .
برابر اطلاعات آماری موجود عراق ۱۳.۳، امارات با ۹.۲، ترکیه با هفت درصد بیشترین جذب صادرات معدن و صنایع معدنی ایران را در مدت مزبور داشتند و پس از آنها افغانستان با ۴.۹، عمان با ۴.۵، ترکمنستان با ۲.۲ ، پاکستان با ۱.۴، کویت ۱.۲، اردن با ۱.۱ درصد و مصر، مراکش و قطر هم کمتر از یک درصد جای گرفتند.
آمارها نشان می دهد که در ۱۰ ماهه ۹۵ چین با جذب یک میلیارد و ۲۳۵ میلیون دلار( ۲۲.۹ درصد ) از صادرات معدن وصنایع معدنی ایران در واقع نخستین هدف صادراتی کشورمان بود .
ایتالیا با ۳۰۴ میلیون دلار ( ۵.۶ درصد )، تایوان با ۲۸۸ میلیون دلار ( ۵.۳ درصد) ، هند با ۲۲۱ میلیون دلار ( ۴.۱ درصد )، تایلند با ۲۰۹ میلیون دلار ( ۳.۹ درصد ) و اسپانیا با ۱۰۹ میلیون دلار ( ۲ درصد ) از دیگر کشورهای طرف تجاری ایران در زمینه جذب صادرات معدن وصنایع معدنی ایران در دوره این گزارش بودند .
به گزارش ایرنا، ارزش صادرات بخش معدن در ۹ ماهه پارسال ( منتهی به آذر) برابر با ۹۱۲.۳ میلیون دلار که در مقایسه با رقم ۶۲۳.۲ میلیون دلار در ۹ ماهه ۹۴ رشد ۴۵ درصدی داشت .
جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از ۶۸ نوع ماده معدنی از نظر تنوع در بین کشورهای جهان در جایگاه دهم قرار دارد و با شناسایی حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی ، از لحاظ میزان ذخیره در رتبه چهاردهم است .

همچنین ببینید

تحقق نزدیک به ۴۰ درصد هدف صادرات معدن و صنایع معدنی

آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت مربوط به نیمه نخست امسال گویای صادرات ۱۵.۸ میلیون تن ...