خانه > اخبار > کوچک‌سازی دولت به شرط «خصوصی‌سازی مدیریت»

کوچک‌سازی دولت به شرط «خصوصی‌سازی مدیریت»

براساس لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه، حجم، اندازه و ساختار مجموع دستگاه‌های اجرایی باید ۱۵درصد کاهش یابد و تعداد کارکنان دولت نیز باید در سال آخر برنامه ششم توسعه ۱۵درصد کمتر از میزان سال ۹۴ باشد.

ستاد تدوین برنامه ششم در راستای اصلاح نظام اداری و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی، منطقی‌سازی اندازه دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غیرضرور و هزینه‌های زاید، به دولت پیشنهاد کرد: حجم، اندازه و ساختار مجموع دستگاه‌های اجرایی حداقل به میزان ۱۵درصد نسبت به وضع موجود از طریق واگذاری واحدهای عملیاتی، خرید خدمات و مشارکت با بخش‌های غیردولتی، حذف واحدهای غیرضرور، کاهش سطوح مدیریت، کاهش پست‌های سازمانی، انحلال و ادغام سازمان‌ها و موسسه‌ها و واگذاری برخی از وظایف دستگاه‌های اجرایی به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با تصویب شورای عالی اداری کاهش یابد. کارشناسان اقتصادی معتقدند برای کاراشدن دولت، نیازمندیم دولت حتی بیش از نیمی از حجم خود را کوچک کند تا بتواند فضا را هرچه بیشتر برای بخش خصوصی مهیا کند.
۴۵۰هزار مدیر در دستگاه‌های دولتی
بزرگ بودن دولت همواره یکی از مسائل ریشه‌دار در اقتصاد کشور به‌شمار می‌رود، مسئله‌ای که به مشکلات ساختاری آن تبدیل شده است.  در این‌باره بهنام ملکی کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: یکی از مصایب اقتصاد ایران حجم بالای تصدیگری در بخش‌های عمومی شامل دولت و شبه‌دولتی است و تا زمانی که دولت این پیکر فربه خود را کوچک و هوشمند نکند، امیدی به سایر اصلاحات انجام‌شده در بخش اقتصاد نخواهیم داشت، چراکه تا زمانی که عمده منابع کشور صرف عائله دولت می‌شود و بخش عمده‌ای از رانتی که در اختیار دولت است به مصرف خود دولت می‌رسد، نمی‌توان از سوی دولت ارزش‌افزوده قابل‌توجهی ایجاد کرد. ملکی در ادامه خاطرنشان کرد: در گزارشی عنوان شده بود که حدود۴۵۰هزار مدیر در دستگاه‌ها دولتی وجود دارد، این در حالی است که کل پرسنل دولتی ژاپن حدود ۳۰۰هزار نفر است، حالا مقایسه کنید اقتصاد ژاپنی که دومین یا سومین اقتصاد جهان است که کل پرسنل دولتی‌اش کمتر از مدیران دولتی ماست. وی با اشاره به این موضوع که هر یک از این مدیران به کلی خدم و حشم نیاز دارند،

همچنین ببینید

تاسیس ۶ بندر خشک تا پایان برنامه ششم توسعه

معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی از جدیدترین اقدام وزارت راه و ...