خانه > اخبار > گاردین: پژو سیتروئن و بوئینگ بازگشت خود به ایران را تایید کردند

گاردین: پژو سیتروئن و بوئینگ بازگشت خود به ایران را تایید کردند

تهران- ایرنا- روزنامه گاردین امروز(چهارشنبه) اعلام کرد، شرکت خودروسازی پژو- سیتروئن فرانسه از بازگشت خود به ایران با قرارداد سرمایه گذاری مشترک ۴۰۰میلیون یورویی با شریک سابق خود شرکت ایران خودرو در تهران خبر داد. لغو تحریم ها انعقاد چنین قراردادی را امکانپذیر ساخته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا به نقل از گاردین، همزمان با اعلام پژو، شرکت بوئینگ نیز تائید کرد که به دنبال امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در ژانویه ۲۰۱۶ (دی ۱۳۹۴)، فروش هواپیما به ایران را از سر می گیرد.
نخستین اتومبیل های تولید شده در چارچوب قرارداد جدید شرکت پژو با ایران که سالیانه تولید ۲۰۰ هزار خودرو تا سال ۲۰۱۸ را معین می کند، در ماه فوریه (بهمن-اسفند) به بازار عرضه می شوند.
شرکت پژو نخستین شرکت خودروسازی غربی است که بازگشت خود به ایران پس از تحریم های اقتصادی ایران را اعلام می کند.
«ژان کریستف کیومارد» که بخش خاورمیانه و آفریقای شرکت پژو سیتروئن را اداره می کند، به گاردین گفت: امروز، روز بازگشت به ایران و باعث افتخارماست.
وی افزود: این شرکت خود را در قبال ایران متعهد می داند و ما از طریق شرکت ایران خودرو نشان می دهیم که واقعا خود را در قبال آینده متعهد می دانیم و آماده سرمایه گذاری در ایران هستیم.
این قرارداد سرمایه گذاری مشترک ۵۰-۵۰، تولید سه مدل اتومبیل در ایران را مشخص می کند؛ «پژو ۲۰۸»، «اس.یو.وی ۲۰۰۸» و «پژو ۳۰۱» که قطعات آنها نیز اغلب در ایران ساخته خواهد شد.
«هاشم یکه زارع» مدیرعامل ایران خودرو نیز به گاردین گفت: ۳۰ درصد اتومبیل های تولید شده به خاورمیانه و سایر کشورها صادر می شود.
به گزارش ایرنا، ایران خودرو و شرکت فرانسوی پژو-سیتروئن روز سه شنبه توافق نهایی سرمایه گذاری مشترک برای تولید خودروهای نسل جدید را امضا کردند.
بر اساس گزارش ها، این توافق به امضای نایب رئیس پژو سیتروئن در خاورمیانه و رئیس ایران خودرو و همچنین وزیر صنایع ایران رسید.
شرکت مشترک ایران خودرو- پژو به نام «ایکاپ» روز سه شنبه به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

همچنین ببینید

قرارداد توتال نقش بسیار مهمی در روابط ایران و فرانسه دارد/مبادلات دو کشور 4 برابر شده است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حجم مبادلات ایران و ...