خانه > اخبار > گام های عملیاتی برای تحقق راهکارهای رهبری در حل مشکلات صنعت

گام های عملیاتی برای تحقق راهکارهای رهبری در حل مشکلات صنعت

 بخش صنعت به دنبال طرح ۱۴ راهکار عملی از سوی رهبر معظم انقلاب در ۲ دیدار اخیر با هیات دولت، ۴۵ روز گذشته را با گام هایی عملی سپری کرده؛ هرچند هنوز برای رفع کمبودها و مشکلات کنونی، زمان لازم است.

 

به نقل از  خبرنگار اقتصادی ایرنا، رهبر معظم انقلاب بیست و دوم مردادماه در دیدار قشرهای مختلف مردم و همچنین هفتم شهریورماه در نشست با اعضای هیات دولت درباره وضع اقتصاد به نکته هایی اشاره کردند و در این زمینه رهنمودهایی ۱۴ گانه داشتند. 
پیگیری های رهنمودهای ارایه شده برای حل مشکل اقتصاد در فاصله کمتر از ۴۵ روز گذشته نشاندهنده اقدام های مناسبی در بخش صنعت است.
با این همه، یکی از مهمترین مشکلاتی که در ماه های گذشته گریبانگیر فعالان اقتصادی بوده، موضوع تخصیص ارز رسمی با قیمت ۴۲۰۰ تومان به فعالیت های تولیدی و واردات است.

** تعیین تکلیف قیمت خودروها؛ وابسته به مسائل ارزی
در بخش خودرو، «محسن بهرامی ارض اقدس» عضو شورای رقابت، به ایرنا گفت: این شورا خواهان تعیین تکلیف نوع ارز خودروسازان و قطعه سازان به منظور مشخص شدن نهایی قیمت خودروهاست.
وی با بیان اینکه در این زمینه ابتدا باید به جمع آوری اطلاعات کافی بپردازیم، تاکید کرد البته نتیجه بحث و بررسی این موضوع در شورای رقابت، افزایش قیمت ها نیست، زیرا همه چیز به نرخ ارز بستگی دارد.
بهرامی ادامه داد: اگر دولت بپذیرد که ارز مورد نیاز با نرخ رسمی ارائه شود، خودروسازان نیز قول داده اند که دیگر به دنبال افزایش قیمت ها نباشند، اما اگر ارزشان تامین نشده یا از بازار ثانویه تامین شود، بسته به میزان وابستگی ارز خودروها افزایش قیمت ها را شاهد خواهیم بود.
«عمق داخلی سازی خودروهای داخلی یا مونتاژ داخل از حدود ۲۰ تا ۸۰ درصد متفاوت است».

** سرانجام واردات کاغذ 
بازار کاغذ این روزها حال و روز آشفته ای را تجربه می کند اما متولیان امر عنوان می کنند که با معرفی واردکنندگان برای تخصیص و تامین ارز و واردات کاغذ، به زودی آرامش در این بازار حاکم خواهد شد.
به گزارش ایرنا، پس از بروز مشکلاتی در زمینه توزیع ارز کاغذ از جمله شفاف نبودن خرید و فروش آن و سوء استفاده از ارز دولتی برای واردات، با تشکیل کارگروهی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بررسی دوباره اهلیت دریافت کنندگان ارز به آن محول شد.
در این پیوند،مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: از یازدهم اردیبهشت امسال بررسی ثبت سفارش های کاغذهای روزنامه، چاپ، تحریر، مکانیکی حجیم شده (بالکی) و «ال.دبلیو.سی» (نوعی کاغذ پوشش دار سبک در مجلات، کاتالوگ ها، لاورقی ها و چاپ تجاری) از نظر پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز و تایید آنها، به دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت محول شد.
«پروین نباتی» بیان داشت: زمانی که موضوع تخصیص ارز به وزارتخانه محول بود، بحث اهلیت داشتن یا نداشتن افراد مطرح نبود و هر کس که کارت بازرگانی داشت می توانست ارز بگیرد، اما با بروز تدریجی مشکلات کارگروهی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همین منظور تشکیل شد که وزارت صنعت نیز در آن یک نفر عضو دارد. 
نباتی افزود: تا دهم مردادماه گذشته در مجموع ۸۵۲ فقره ثبت سفارش برای این نوع کاغذها به وزن ۳۸۹ هزار تن و ارزش ۲۸۹ میلیون دلار از دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارتخانه برای برخورداری از مابه التفاوت نرخ ارز تایید و برای انجام سایر مراحل اداری کار از جمله تخصیص و تامین ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارسال شد.
وی یادآوری کرد: شاید بخشی از مشکلات مربوط به مشکلات ترخیص کالا از گمرک باشد، زیرا به دلیل تغییرات نرخ ارز و بهم خوردن اولویت های ارزی همه کاغذهای وارد شده ترخیص نشده باشد.

** تخصیص ارز و سموم کشاورزی
تخصیص ارز تولید سموم را نیز با مشکلاتی مواجه کرد.
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی پیش از این در نشستی خبری اعلام کرده بود: ممنوع کردن واردات سموم آماده ای که امکان تولید داخل دارند، با صرفه جویی ارزی می تواند به حفظ مشاغل مستقیم و غیرمستقیم در صنایع تولید سموم کشاورزی کمک کند.
«مسعود گیل آبادی» ابراز امیدواری کرد وزارت صنعت، معدن و تجارت به این خواسته انجمن توجه کند و افزود: اکنون صدها نوع سم مختلف در فرمولاسیون های متنوع مطابق با استانداردهای بین المللی توسط بیش از ۴۰ شرکت داخلی در حجم سالیانه بیش از ۲۰ میلیون لیتر در کشور تولید و عرضه می شود. 
«فرمولاسیون سموم، صنعتی برای تبدیل مواد شیمیایی به سموم قابل مصرف در بخش کشاورزی است». 
به گفته این مقام صنفی، کیفیت این سموم به اندازه ای بالاست که در سال های گذشته توانسته به بازار کشورهای همسایه و آسیای میانه نیز راه یابد و به رقیبی برای کشورهای قدرتمندی همچون چین و هند تبدیل شود، اما مسئولان با صدور یک بخشنامه، یک شبه صادرات را ممنوع کردند. 
وی ادامه داد: با ظرفیت سازی های انجام شده در سال های گذشته، توان تولید به اندازه چند برابر نیاز داخل وجود دارد و می توان گفت همه سموم ژنریک جهان بجز سموم انحصاری یا جدید، در کشور قابل تولیدند. 
گیل آبادی ادامه داد: در ماه های گذشته با وجود محدودیت های ارزی و شدت گرفتن تحریم ها، اما سیاست های دولتی به جای تشویق تولید داخل و صرفه جویی ارزی، در راستای توسعه واردات و محدود کردن صنایع داخلی تولید سم عمل کرده است. 
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی به مصوبه هیات وزیران استناد کرد که فقط ماده اولیه تکنیکال (ماده موثره هر سم) کشاورزی را مشمول دریافت ارز به نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومانی اعلام کرد، اما در اقدامی عجیب وزارت جهاد کشاورزی سموم آماده مصرف حتی آنهایی که امکان تولید داخل دارند را مشمول این تخصیص کرده است. 
وی ادامه داد: به این ترتیب، سموم وارداتی به عنوان کالاهای اولویت یکم برای ثبت سفارش مورد تایید قرار گرفتند و وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ اقدامی در جلوگیری از این اقدام ضد تولید انجام نداد. 

** صادرات دستکم ۲۵ درصد سموم تولیدی 
گیل آبادی اعلام کرد: حمایت دولت از واردات در حالی است که تولید سموم در داخل کشور صرفه جویی ۳۰ درصدی ارزی به همراه دارد. 
وی گفت: دولت به بهانه کمبود ارز، ارز مورد نیاز این صنعت را به همان میزان پارسال تعیین کرده است اما «در مقابل به فعالان این عرصه اجازه صادرات نمی دهد». 
این مقام صنفی خواستار آن شد تا دولت اجازه صادرات دستکم ۲۵ درصد سموم تولیدی داخلی را صادر کند، تا بازارهایی که در سال های گذشته با تحمل رنج و مشقات فراوان به دست آمده به راحتی از دست نرود. 
وی بیان داشت: سایر مواد اولیه تولید سموم شامل حلال های شیمیایی، بطری، برچسب، چسب و مواد افزودنی و بسته بندی باید با نرخ بازار ثانویه (حدود ۹ هزار تومانی) تامین شود و در چنین شرایط نابرابری امکان ادامه تولید برای صنایع داخلی وجود ندارد. 
به گفته این مقام صنفی، تداوم این روند تعطیلی کارخانه ها، تعدیل نیروها و تغییر جهت سرمایه گذاری ها از تولید به واردات را به دنبال خواهد داشت. 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

نمایشگاه بین المللی بازسازی روسیه

از تاریخ۲۶لغایت۳۰شهریورماه۹۸در مرکز بین المللی نمایشگاههای  سوریه در شهر دمشق برگزار می گردد.