خانه > اخبار > گره گشایی از نرخ مواد اولیه

گره گشایی از نرخ مواد اولیه

گروه صنعت: صنعت پلاستیک‌سازی که یکی از صنایع ارزآور و دارای ارزش افزوده بالا در کشور است به دلیل نحوه قیمت‌گذاری مواد اولیه دچار مشکلاتی شده است.

مواد اولیه مورد نیاز این صنعت باید توسط پتروشیمی‌ها تامین شود. البته قیمت این ماده اولیه برمبنای «جی‌سی‌سی» که تقریبا بالاترین قیمت‌گذاری مواد اولیه پتروشیمی در بازارهای جهانی است، تعیین می‌شود که این امر به زیان تولیدکنندگان صنعت پلاستیک تمام می‌شود. شاید نگرانی‌های تولیدکنندگان و فعالان صنعت پلاستیک در نحوه قیمت‌گذاری مواد اولیه این صنعت موجب شد تا روز گذشته هیات‌مدیره انجمن ملی و اتحادیه تعاونی صنایع پلاستیک با مسئول دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در شرکت ملی پتروشیمی نشستی برگزار کنند.

 

قیمت مواد اولیه به صورت هفتگی اعلام شود

در این نشست عباسعلی متوسلیان، رییس هیات‌مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران درباره نحوه قیمت‌گذاری مواد اولیه گفت: درحال‌حاضر قیمت‌گذاری برمبنای «جی‌سی‌سی» است که تقریبا بالاترین قیمت جهانی بوده و ما پیشنهاد می‌دهیم در نحوه قیمت‌گذاری ترکیبی از قیمت‌ها مبنا قرار گیرد تا یک قیمت رقابتی‌تر در صنعت ایجاد شود و مشکلاتی که اکنون به وجود آمده و موجب حذف ما در برخی بازارها شده است، مرتفع شود.
وی همچنین پیشنهاد داد تا اعلام قیمت مواد اولیه از ۲ هفتگی به یک هفتگی تبدیل شود.
رییس انجمن ملی در ادامه با اشاره به کیفیت مواد اولیه عرضه‌شده گفت: این انتظار وجود دارد که با توجه به دوره پساتحریم، مسئله کیفیت جدی گرفته شود. درحال‌حاضر گاهی تفاوتی میان جمبوبگ و پالت وجود ندارد؛ هرچند برخی شرکت‌ها مانند «اروند» این موضوع را رعایت می‌کنند.

 
متوسلیان افزود: موضوع دیگر، اطلاع از زمان اورهال پتروشیمی‌هاست که قبل از اطلاع ما از این موضوع، برخی در بازار مطلع می‌شوند و گاهی موضوع رانت اطلاعاتی، تولیدکننده را به ستوه می‌آورد و او را به عنوان مصرف‌کننده نهایی دچار مشکل می‌سازد. وی پیشنهاد داد که یک یا ۲ ماه قبل، اورهال اطلاع داده شود.
متوسلیان در ادامه این پرسش را مطرح کرد که نقش دفتر صنایع تکمیلی در حمایت از صنعت چیست و آیا برای ۶ ماه دوم برنامه و تسهیلاتی از سوی این دفتر برای صنایع تکمیلی وجود دارد؟
همچنین سیدمحسن صفایی، از اعضای هیات‌مدیره انجمن ملی در این جلسه گفت: درحال‌حاضر هر اظهارنظری خارج از دستور کارگروه، موضوع را از مسیر اصلی خود خارج می‌کند.
وی با اشاره به تحریم برگزاری نمایشگاه از سوی برخی افراد اظهار کرد: تحریم کردن برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، اقدامی عامیانه است زیرا ما باید تلاش کنیم تا از فضای جدید اقتصادی بهترین بهره را ببریم و اگر خواستار تغییر در برگزاری زمان نمایشگاه هستیم، می‌توانیم این امر را از طریق وزیر پیگیری کنیم.
صفایی در ادامه گفت: باید در فضای جدید اقتصادی حضور پررنگ‌تری داشته باشیم و هیچ سخنی از تحریم در میان نیست.
وی تصریح کرد: شاید تاریخ برای پتروشیمی مهم نباشد اما برای صنایع تکمیلی دارای اهمیت است و باید شرکت در آن صرفه اقتصادی داشته باشد که پتروشیمی از این زاویه به موضوع نگاه نمی‌کند.

همچنین ببینید

سرعت‌گیرهای صنایع آینده‌دار

چرا ایران در حوزه صنعتی شدن آهسته و کند پیش رفته است؟ تجربه کشورهای موفق ...