خانه > گزارشات > آمار > یک دهه مبادله ایران و هند به روایت نمودار/این دو کشور چه‌ها ردوبدل می‌کنند؟

یک دهه مبادله ایران و هند به روایت نمودار/این دو کشور چه‌ها ردوبدل می‌کنند؟

سفر وزیر انرژی هند و هیأت همراه او به ایران در حالی انجام شد، که در یک دهه اخیر صادرات ایران به هند حدود ۱.۵ میلیارد دلار و واردات ایران از این کشور نیم میلیارد دلار افزایش یافته است.

بر اساس آمارهای رسمی گمرک ایران، ارزش دلاری صادرات ایران به هند در این دهه با روندی صعودی از ۸۳۶ میلیون دلار در سال ۸۵ به دو میلیارد و ۲۹۷ میلیون دلار در سال ۹۴ رسیده است. بیشترین میزان صادرات ایران به هند نیز در سال ۹۰ انجام شده است؛ در این سال ایران معادل دو میلیارد و ۷۵۳ میلیون دلار کالا به هند صادر کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، ارزش واردات ایران از هند نیز در این یک دهه افزایشی قابل توجه داشته و از یک میلیارد و ۴۳۹ میلیون دلار در سال ۸۵ به دو میلیارد و ۳۳ میلیون دلار در سال ۹۱ و سپس به میزان چهار میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار در سال ۹۲ رسیده است. البته میزان واردات ایران از هند در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ کاهش یافته و به میزانی معادل سه میلیارد و ۷۸۲ میلیون دلار رسیده است. در سال ۹۴ نیز این کاهش ادامه یافته و میزان کل واردات ایران از هند در ۱۱ ماهه این سال به میزانی معادل دو میلیارد و ۷۴ میلیون دلار رسیده است.

ایران و هند چه کالاهایی مبادله می‌کنند؟
به گزارش اقتصادنیوز، در سال ۹۴ پنج قلم عمده صادرشده از ایران به هند فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی است و پنج کالای عمده وارداتی ایران از هند عبارتند از: برنج، محصولات تخت نوردشده از فولاد، کنجاله و سایر آخال‌های جامد، سنگ آهن و چای سیاه. با توجه به این کارنامه مبادله تجاری دو کشور با هم باید دید در آینده همکاری‌های دو کشور چه تغییراتی خواهد کرد.

همچنین ببینید

گمرک: 503 هزار تن کالا ظرف یک هفته وارد کشور شد

گمرک ایران از واردات ۵۰۳ هزار و ۱۲۱ تن انواع کالا به ارزش ۶۸۷ میلیون ...