خانه > اخبار > ۶مرداد ماه روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، روز به حرکت در آوردن ثروت و سرمایه‌ های ملی گرامی باد.

۶مرداد ماه روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، روز به حرکت در آوردن ثروت و سرمایه‌ های ملی گرامی باد.

نگاهی به تقویم کشورمان نشان می‌دهد که  ۶مرداد مصادف است با روز ملی کارآفرینی و آموزش فنی و حرفه‌ای ؛ روزی که می‌تواند باعث به حرکت در آوردن سرمایه های ملی اعم از نیروهای انسانی و جوانان کشور شود.

مهارت و کارآفرینی پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند. کارآفرینی، مفهومی است که همواره همراه بشر بوده و به عنوان یک پدیده نوین نقش موثری را در توسعه اقتصادی کشورها یافته است، به طوری که در اقتصاد رقابتی و مبتنی بر بازار امروزه دارای نقش کلیدی است.

اکنون در عرصه جهانی، افراد خلاق، نوآور، نوساز و مبتکر به عنوان (کارآفرینان) منشأ تحولات بزرگی در زمینه های تولیدی و خدماتی شده‌اند که از آن‌ها به عنوان قهرمانان ملی یاد می‌شود

مهارت چیست؟
مهارت یعنی توانایی انجام یک کار و مهارت‌های زندگی آنهایی هستند که به ما کمک می‌کنند تازندگی خوب، شاد و موفقی داشته باشیم. برای رسیدن به این زندگی شاد باید مهارت‌ها وتوانایی‌های مختلفی داشته باشیم.

برای مثال باید بتوانیم استعدادها و نقاط قوت خود را خوب بشناسیم و آنها را پرورش بدهیم، با دیگران ارتباط برقرار کنیم و روابط خوب و صمیمانه‌ای باآنها داشته باشیم. باید بتوانیم احساسات، آرزوها و خواسته‌های خود را بیان کنیم، مسایلی را که در زندگی با آنها مواجه می‌شویم.

حل کنیم،‌ خوب تصمیم‌گیری کنیم و وقتی دچار هیجان‌هایی مثل ترس، خشم، خجالت یا غمگینی می‌شویم، با آنها کنار بیاییم و آنها را به شکل درستی ابرازکنیم که به ما و دیگران صدمه نزند. در این جا با یکی از این مهارت‌ها آشنا خواهیم شد.

تعریف کارآفرینی

واژه‌ کارآفرینی از کلمه‌ فرانسوی Entreprendre به معنای «متعهد‌شدن» نشأت‌گرفته است.

بنا بر تعریف واژه‌نامه دانشگاهی وبستر: کارآفرین کسی است که متعهد می‌شود مخاطره‌های یک فعالیت اقتصادی را سازماندهی، اداره و تقبل کند. واژه کارآفرینی دیر زمانی پیش از آنکه مفهوم کلی کارآفرینی به زبان امروزی پدید آید، در زبان فرانسه ابداع شد.

در اوایل سده شانزدهم میلادی کسانی را که در امر هدایت مأموریت‌های نظامی بودند، کارآفرین می‌خواندند. از آن پس درباره دیگر انواع مخاطرات نیز همین واژه با محدودیت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 از حدود سال ۱۷۰۰ میلادی به بعد، فرانسویان درباره پیمانکاران دولت که دست‌اندرکار ساخت جاده، پل، بندر و تأسیسات بودند، به کرات لفظ کارآفرین را به‌کار برده‌اند.

همچنین ببینید

کنگره ملی بانوان کارآفرین ایران برگزار می‌شود

کنگره ملی بانوان کارآفرین ایران، به منظور بررسی راهکارهای بهبود کسب و کار برگزار می‌شود.