خانه > اخبار > 20 درصد صادرات غیرنفتی کشور مربوط به استان تهران است

20 درصد صادرات غیرنفتی کشور مربوط به استان تهران است

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: حدود ۲۰ درصد از مجموع ۲۸ میلیارد و ۱۱۷ میلیون دلار صادرات غیرنفتی کشور(غیر از بخش خدمات) در هشت ماه نخست امسال، به واحدهای صنعتی استان اختصاص دارد.

خلیل پرتوزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: واحدهای تولیدی استان در هشت ماه نخست امسال حدود پنج میلیارد و ۸۶۶ میلیون دلار صادرات داشته اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵.۵ درصد رشد داشته است.
وی به تفکیک ارزش ریالی انواع کالاهای صادراتی استان تهران پرداخت و اظهار کرد: در طول این مدت صادرات محصولات صنعتی حدود سه میلیارد دلار، فراورده های پتروشیمی ۸۵۱ میلیون دلار، فرش و صنایع
دستی ۱۸۲ میلیون دلار، محصولات کشاورزی ۲۲۹ میلیون دلار و مواد معدنی ۲۷۶ میلیون دلار بوده است.
وی گفت: عمده کالاهای تولیدی واحدهای صنعتی استان تهران به کشورهای افغانستان، عراق، ترکیه، پاکستان، امارات متحده عربی، آلمان، ایتالیا و ترکمنستان صادر شده است.
وی با بیان اینکه این محصولات صادراتی در قالب ۱۶ گروه کالا و خدمات تقسیم بندی شده اند، گفت: فرآورده های پتروشیمی پایه نفتی، مصالح ساختمانی، صنایع غذایی، کشاورزی، لوازم خانگی، گروه قطعات یدکی و خدمات فنی و مهندسی مهم ترین محصولات و کالاهای صادراتی استان تهران هستند.
پرتوزاده تصریح کرد: در طول این مدت تعداد ۲ هزار و ۲۲۷ کارت بازرگانی جدید در استان صادر و پنج هزار و ۳۳۹ کارت بازرگانی نیز تمدید شده است.
وی در مورد ثبت سفارش کالا در استان تهران گفت: امسال حدود ۱۰۶ هزار ثبت سفارش واردات کالا به ارزش ۲۴ میلیارد دلار در این سازمان انجام شده که از لحاظ تعداد ۵۳ درصد و از نظر ارزشی معادل ۶۶ درصد ثبت سفارش کل کشور است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران همچنین به برگزاری آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اشاره کرد و گفت: دراین آیین از ۳۰ شرکت برتر صادرکننده استان تهران شامل ۱۸ صادر کننده نمونه، ۴ شرکت شایسته تقدیر و ۴ صادر کننده نمونه ملی تقدیر می شود.
آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه و برتر استان تهران، سه شنبه ۲۳ آذرماه با حضور جمعی از مقامات کشوری، استانی و فعالان اقتصادی برگزار می شود.
استان تهران در مجموع دارای بیش از ۱۷ هزار واحد صنعتی بزرگ و کوچک است.
* برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.

همچنین ببینید

لاریجانی: باید از تجارب کشورها در کاهش مجوز واحدهای تولیدی استفاده شود

رییس مجلس شورای اسلامی بر پسینی شدن نظارت دستگاه‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری تاکید کرد و ...