خانه > اخبار > 277 میلیارد تومان حقوق دولتی معادن در 9ماه امسال دریافت شد

277 میلیارد تومان حقوق دولتی معادن در 9ماه امسال دریافت شد

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت می گوید، میزان حقوق دولتی معادن که از بهره برداران این بخش در ۹ ماه فروردین تا پایان آذر ماه امسال دریافت شد،۲ هزار و۷۷۰ میلیارد ریال (۲۷۷ میلیارد تومان) بوده است.

به نقل از  خبرنگار اقتصادی ایرنا، جعفر سرقینی شامگاه یکشنبه در نشست تخصصی آسیب شناسی نظام حکمرانی بخش معدن و تاثیر آن بر کسب وکار سنگ آهن ایران که در چهارمین همایش بین المللی سنگ آهن ایران برپاشده بود، افزود: واقعیت این است، چنانچه بخواهیم از زبان آمار سخن بگوییم، میزان حقوق دولتی دریافت شده، سهم چندانی نیست و می توان گفت، بهره برداری از معادن مفت صورت گرفته است .
وی خاطر نشان کرد: آمارها نشان می دهد در سال های ۹۲- ۱۳۸۴ در مجموع ۱۲۰ میلیون تن سنگ آهن در کشور به ارزش پنج میلیارد دلار صادر شد.
سرقینی تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد در دوره گفته شده به میزان ۳۰ میلیارد دلار فولاد وارد کشور شده است، بنابراین چنانچه سنگ آهن صادراتی با ارزش افزوده بیشتر و محصول نهایی به بازارهای برون مرزی ارسال می شد، عایدی کشور بیش از رقم مزبور بود.
معاون امور معادن و صنایع معدنی ایران اضافه کرد: آنچه که منتقدین مطرح می کنند، مبنی براینکه صادرات سنگ آهن در دوره یادشده از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) صورت گرفته، نادرست است، بلکه سهم این سازمان از رقم مزبور ۲۰ میلیون تن بود.
سرقینی افزود: سهم بخش خصوصی از صادرات ۱۲۰ میلیون تنی سنگ آهن در مدت یاد شده بالغ بر ۴۵ درصد بود، به این ترتیب می توان مسایل را مبتنی بر داده های آماری ارزیابی کرد .
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نقدهای فعالان معدنی پیرامون شکل گیری شورای معادن استانی که قرار است در چارچوب برنامه ششم توسعه در سطح هر یک از استانها به ریاست استانداران تشکیل شود، گفت: متخصصان براین باورند که از این شورا توسعه ای بیرون نخواهد آمد، اما از هم اکنون نباید اعتبارشان را زیر سوال برد.
سرقینی باتوصیه این که نباید در قضاوت نسبت به عملکرداین شورا عجله کرد، افزود: اینکه بهره برداران معدنی برای حل مشکلات خود به تهران مراجعه نخواهند کرد،خوب است و می تواند سرعت عمل در کارها ایجاد کند.

همچنین ببینید

جرائم تاخیر در پرداخت حقوق دولتی معادن بخشوده شد

شرایط رکودی حاکم در بخش معدن موجب شد دولت تشکیل کارگروه ویژه برای بخشش جرایم ...