خانه > اخبار > 3 راهکار حمایتی از صنعت سیمان

3 راهکار حمایتی از صنعت سیمان

 

رکود به وجود آمده در بازار سیمان موجب شد این بار معاون اول رئیس‌جمهور از پیش‌بینی طرح‌های حمایتی برای این صنعت استراتژیک خبر دهد.

به نقل از دنیای اقتصاد: تشکیل کارگروهی برای رفع چالش‌های این صنعت، افزایش تقاضا در بازار داخلی سیمان و اعطای خط اعتباری به کشورهای هدف برای رفع مشکلات صادراتی صنعت سیمان از جمله مواردی است که اسحاق جهانگیری درجلسه انجمن صنفی صنعت سیمان در حضور فعالان این صنعت عنوان کرد.

مشکلات به وجود آمده در این صنعت استراتژیک در حالی است که صنعت سیمان جزو هفت صنعت استراتژیک است که وزارت صنعت، معدن و تجارت سال گذشته برنامه راهبردی را با توجه به چشم‌انداز ۱۴۰۴ برای آنها تدوین کرد. این صنایع عبارتند از سیمان، خودرو، فولاد، نساجی و پوشاک، تایر و تیوب، لوازم خانگی و کاشی و سرامیک که با توجه به اینکه بیشترین نقش را در شاخص‌های منتخب از جمله سهم ارزش افزوده، اشتغال‌زایی، صادرات، سهم از بازار، مزیت نسبی و زنجیره تامین (به‌عنوان مواد اولیه یا کالاهای نهایی) و سطح دانش و فناوری دارند و در روند توسعه صنعتی به آنها تکیه می‌شود به‌عنوان صنایع استراتژیک در نظر گرفته شده‌اند. در برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ظرفیت فعلی تولید سیمان۸۰ میلیون تن اعلام شده است که برای افق ۱۴۰۴ این ظرفیت حدود ۱۲۰ میلیون تن هدف‌گذاری شده است. از سوی دیگر براساس چشم‌انداز صنعت سیمان در افق ۱۴۰۴ در سند راهبردی توسعه صنعتی کشور جایگاه سوم جهان با ظرفیت تولید سالانه ۱۲۰ میلیون تن برای این صنعت پیش بینی شده است. با توجه به اینکه سیمان قابلیت ارزآوری بالایی دارد بنابراین در صورت اجرای اقداماتی درخصوص ایجاد زیرساخت‌ها و پس از رفع تحریم‌ها و برداشته شدن موانع بین‌المللی، این صنعت قابلیت بسیار بالایی در تاثیرگذاری بر صادرات غیرنفتی دارد. همچنین ذکر این نکته که صنعت سیمان ایران در سال۹۳ در جایگاه چهارم در رتبه‌بندی از نظر ظرفیت تولید جهانی و جایگاه اول در منطقه از نظر رتبه در ظرفیت تولید قرار داشته، حائز اهمیت است. معاون اول رئیس‌جمهور درجلسه انجمن صنفی صنعت سیمان گفت: باید از واحدهای تولیدکننده صنعت سیمان حمایت شود و برای رسیدگی به مشکلات صنعت سیمان کارگروهی تشکیل شود.

همچنین ببینید

تولید سیمان‌های خاص، ظرفیت پنهان صنعت سیمان ایران

صنعت خاکستری سیمان در کشور دارای ظرفیت‌های بسیاری است. ۲درصد از صنعت سیمان در ایران تولید ...