خانه > اخبار > پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

روز سه‌شنبه رئیس هیات عامل ایمیدرو با هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران دیدار کرد. در این دیدار بر ارتباط هرچه بیشتر صنعت و دانشگاه تاکید شد.

مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو در این دیدار اظهار کرد: ایمیدرو درسال‌های گذشته همکاری خوبی با انجمن‌های معدن و صنایع معدنی کشور برقرار کرده است. نشست رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با حضور محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران و رئیس انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران، محمد تقی صالحی، عضو هیات مدیره انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران، منصور یزدی‌زاده، مدیرعامل شرکت فولاد ایران، امیر خرمی شاد، مدیر برنامه‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو و محمد آقاجانلو، مدیر صنایع معدنی ایمیدرو برگزار شد.

تلاش برای ارزش افزوده بیشتر
رئیس هیات عامل ایمیدرو پیش‌بینی کرد تا پایان امسال صادرات فولاد با ثبت رکورد به ۷ تا ۸ میلیون تن برسد. مهدی کرباسیان که در نشست هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران سخن می‌گفت تصریح کرد: در نیمه نخست سال ۹۶، در بخش فولاد از نظر وزنی، صادرات خوبی داشتیم و در این مدت، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد صادر شد که با ادامه این روند، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال با رکورد جدید، رقم صادرات به ۷ تا ۸ میلیون تن برسد. رئیس هیات عامل ایمیدرو به برنامه ۵۵ میلیون تنی فولاد تا چشم‌انداز ۱۴۰۴ اشاره کرد و گفت: در این برنامه، حدود ۱۵ میلیون تن صادرات فولاد دیده شده است. بنابراین باید تلاش کنیم صادراتی با ارزش افزوده بالاتر داشته باشیم و از نظر فناوری، عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم. وی ادامه داد: همچنین باید میزان مصرف سرانه فولاد در کشور را از حدود ۲۳۸ کیلوگرم به ۳۵۰ کیلوگرم برسانیم تا کشور در مسیر توسعه قرار گیرد و در این زمینه دست‌اندرکاران فولاد می‌توانند کمک کنند. کرباسیان اظهار کرد: با سیاست جلوگیری از خام‌فروشی، در ۶ ماه نخست امسال، در تولید کنسانتره آهن، ۲۱ درصد، گندله ۲۵ درصد و آهن اسفنجی ۱۲ درصد رشد داشته‌ایم که با بهره‌برداری از کارخانه‌های جدید به ویژه در بخش آهن اسفنجی، این رقم‌ها بیشتر می‌شود. به گزارش صمت، جلوگیری از خام‌فروشی موضوعی است که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تاکید داشته‌اند و دولت یازدهم و دوازدهم جلوگیری از آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی نیز در تلاش است با تکمیل زنجیره فولاد، از خام‌فروشی در بخش معدن جلوگیری کند. از سویی دیگر داریوش اسماعیلی نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار و رئیس فراکسیون معادن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی نیز درباره نگاه مجلس به موضوع خام‌فروشی به صمت گفت: مجلس شورای اسلامی و به ویژه فراکسیون معادن و صنایع معدنی، جلوگیری از خام‌فروشی را به جد دنبال کرده و در اولویت‌های اصلی این فراکسیون قرار داده است. وی افزود: راهکار جلوگیری از خام‌فروشی ایجاد صنایع معدنی است. خوشبختانه در ۵سال گذشته مجلس به طور دائم بر این موضوع متمرکز بوده و جلسه‌های متعددی برگزار شده است. خوشبختانه جهت‌گیری وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بر همین اساس است.

حمایت از انجمن‌ها
اما موضوع دیگری که رئیس هیات عامل ایمیدرو در این نشست به آن اشاره داشت، حمایت از بخش خصوصی در جهت ارتقای فناوری و علم از طریق انجمن‌هاست.
کرباسیان با بیان این مطلب افزود: ایمیدرو در سال‌های گذشته همکاری خوبی با انجمن‌های معدنی و صنایع معدنی برقرار کرده است. از جمله این انجمن‌ها، انجمن مهندسی متالورژی و مواد ایران است که با حمایت‌های ویژه، هر سال نسبت به گذشته، کیفیت اجرای کنفرانس مهندسی متالورژی و مواد را ارتقا داده است. وی ادامه داد: ایمیدرو در این کنفرانس‌ها به عنوان مشارک یا همکار حضور داشته است. علاوه بر این، همکاری‌هایی در زمینه پزوهشی وجود دارد.  به گزارش صمت، بدون شک توجه به موضوع پژوهش، توسعه را در بخش‌های مختلف صنعتی کشور رقم می‌زند. این در حالی است که بخش معدن و صنایع معدنی ایران در سال‌های گذشته به دلیل وضع تحریم‌های ظالمانه با عقب‌افتادگی در حوزه فناوری روبه‌رو شد، اما اجرایی شدن برجام این فرصت را در اختیار فعالان این بخش قرار داده تا با همکاری میان مراکز پژوهشی و همچنین همکاری با شرکت‌های بین‌المللی علاقه‌مند به حضور در بخش معدن، این عقب‌ماندگی را جبران کنند. اما رئیس هیات عامل ایمیدرو در بخشی دیگر از سخنان خود به جایگاه ویژه صنعت فولاد در دنیا اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۳۹۵ شمسی از ۲ هزار میلیارد دلار تجارت بخش معدن و صنایع معدنی، حدود ۴۵ درصد به زنجیره صنعت فولاد اختصاص یافته است. این صنعت در کشور ما از امتیازاتی همچون وجود معادن غنی سنگ آهن، زغال سنگ و انرژی فراوان برخوردار است. وی ادامه داد: با توجه به اینکه به میزان کافی کار اکتشافی انجام نشده بود، برنامه ۲۵۰ هزار کیلومتر مربعی را شروع کردیم که نتایج خوب آن تا پایان سال ۹۶ یا اوایل ۹۷ مشخص خواهد شد و امیدواریم یک کار جهشی را در بخش معدن و صنایع معدنی شروع کنیم. کرباسیان ادامه داد: با توجه به عقب ماندگی حوزه فناوری، باید تلاش کنیم با کمک دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌ها در این زمینه کار کنیم و برگزاری کنفرانس‌های تخصصی به انتقال فناوری منجر شود.

همچنین ببینید

روایت چهارساله از صنعت

«تکمیل فعالیت‏های نیمه‌تمام دولت یازدهم در سه ماه پایانی فعالیت این دولت، برنامه‏ریزی برای افزایش ...